polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Już sześć lat z rzędu Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie organizuje konkurs bukietów zielnych. Spoglądając na barwne kompozycje każdy zobaczy coś innego. Dla jednych będzie to dawny zapomniany zwyczaj, dla innych – wyraz artystycznej ekspresji, jeszcze inni zachwycają się właściwościami leczniczymi ziół wchodzących w jego skład, a jeszcze inni wiedzą i umiejętnościami gospodyń, układających kwiaty i zioła w barwne kompozycje.
Inspiracją dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w organizacji konkursu stała się impreza Cudowna Moc Bukietów, zapoczątkowana przed 10 laty przez Liliannę Sonik, prezes Stowarzyszenia Instytut Dziedzictwa. Konkurs przeprowadzany jest co roku na Małym Rynku w Krakowie. Podobne konkursy robi w Polsce niewiele organizacji. SGW w Andrychowie wprowadziło konkurs w roczny cykl pracy.
Legenda mówi, że dawniej bukiety zielne wsadzano na pole kapusty – bukiet miał się tam znaleźć przez trzy dni. Wierzono, że wtedy nic kapuście nie zaszkodzi i będzie miała duże plony. Później bukiet umieszczano na podddaszu, albo za obrazem. Z bukietu sukcesywnie pobierano zioła w razie potrzeby. Okadzano zwierzęta, przed pierwszym wypuszczeniem ich na pastwiska. Jeżeli w bukiecie było zboże – wykruszano z niego ziarna do ziarna siewnego. Zioła do bukietu musiały być świeże. Dawniej rankiem, 15 sierpnia Gospodynie zbierały zioła z pól i łąk.
Bukiety do konkursu przygotowały: Koło Gospodyń Brzezinka Dolna, Gospodynie z Frydrychowic, Koło Gospodyń Głębowice, Gospodynie z Gierałtowiczek, Gospodynie z Nidku, KGW Rzyki, KGW Sułkowice Bolęcina, KGW Sułkowice Łęg, KGW Targanice Dolne, KGW Targanice, KGW Klecza Dolna, KGW Zagórnik.
Piękny, wyróżniony bukiet wykonały panie z KGW w Osieku: Danuta Jurczyk, Władysława Bachowska, Władysława Handy, Stanisława Kozieł i Krystyna Kwaśniak.
Gospodynie z Głębowic zostały uhonorowane wyróżnieniem spośród 17 wystawionych z KGW do oceny bukietów, oprócz tego w konkursie indywidualnym, spośród 29 wystawionych do oceny, Cecylia Jasińska otrzymała nagrodę wyróżniającą.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Głębowicach to Maria Sala, Anna Rafacz, Celina Jasińska, Helena Matyjasik i Zenia Kowalska.