Dla niemowląt urodzonych przez cesarskie cięcie korzystny jest bliski kontakt z ojcem

PAP  |   Styl życia  |   10 stycznia 2021 14:01
Udostępnij

Niemowlęta urodzone za pomocą cesarskiego cięcia, które mają z ojcami kontakt typu skóra do skóry, wykazują zdrowsze reakcje.

To wynik badania z udziałem 95 dzieci

Jak zwracają uwagę autorzy nowej pracy opublikowanej na łamach pisma „Acta Paediatrica”, po cesarskim cięciu dzieci często są oddzielane od matek.

Naukowcy przeprowadzili więc eksperyment sprawdzający potencjalne korzyści płynące z bliskości ojca.

W badaniu z udziałem 95 dzieci część została umieszczona w łóżeczkach, część była trzymana przez ojców na rękach, a część miała z ojcami kontakt typu skóra do skóry.

 

 

W porównaniu do niemowląt w łóżeczkach i trzymanych na rękach, dzieci w bliskim kontakcie z ojcem miały szybsze i bardziej stabilne tętno oraz były bardziej czujne.

Naukowcy twierdzą, że to pozytywne reakcje

„Grupa w kontakcie skóra do skóry miała pewną przewagę nad dziećmi w łóżeczkach i trzymanych na rękach, kiedy zmierzyliśmy stabilne parametry fizjologiczne oraz poziom czujności” – donoszą naukowcy.

„Podejście to powinno być wspierane w czasie separacji dziecka od matki” – dodają.

 

 

§

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu FaktyOswiecim.pl materiały sygnowane skrótem ,,PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1991 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyzsze materiały wykorzystywane są przez Agencję Medialną Fakty na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym jest zabronione. PAP S.A, zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

 

Najnowsze realizacje wideo

PAP