Czym zajmuje się podolog

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   26 listopada 2020 15:40

Nazwa podologia wywodzi się z języka greckiego. Podos – stopy, Logos- nauka. W dosłownym tłumaczeniu oznacza naukę o stopach.

Osoba zajmująca się podologiom to podolog . Czym dokładnie się on zajmuje? Otóż w jego kompetencjach leży diagnozowanie, a następnie leczenie zmian skórnych oraz płytki paznokciowej na stopach. Podologia to dziedzina kosmetologii. Podolog jest zawodem paramedycznym. Został on wpisany do rejestru zawodów dopiero w 2015 roku. Tak jak już zostało wcześniej wspomniane w Polsce nie jest to zawód medyczny.

Kto może zostać podologiem.
Skoro nie jest to zawód medyczny nie wymaga ukończenia medycznych studiów. W Polsce ogólnie w tej dziedzinie jest wiele nieuregulowanych przepisów. Dobry podolog ( z wykształceniem w tej dziedzinie) musi mieć ukończone kilkuletnie studia z tej dziedziny. Jednak istnieje wiele kursów, a nawet szkoleń ( kilkugodzinnych), które uprawniają do wykonywania zabiegów na stopach. Pamiętajmy, że ta nauka wcale nie jest prosta. Mamy tutaj do czynienia z ludzką skórą więc jest to nie lada odpowiedzialność. Ponadto musimy dobrze zdiagnozować problem, aby skutecznie wykonać zabieg. Dlatego, aby zostać dobrym podologiem musimy przyswoić ogrom wiedzy. Następnie cały czas się dokształcać i doskonalić poprzez dorabianie kursów czy uczestnictwo w sympozjach.

Jak poznać dobrego specjalistę
Dobrego podologa poznamy udając się do niego na konsultację z naszym problemem. Przede wszystkim podejdzie on do niej odpowiedzialnie. Przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem, będzie skupiał się nie tylko na leczeniu problemu, ale także na jego genezie. Poznając przyczyny z jakich powstał będzie mógł wprowadzić skuteczna profilaktykę. Podolog zajmuje się tylko problemami stóp w tym płytki paznokciowej. Jego wiedza w tej dziedzinie jest bardzo szczegółowa i nie raz większa od lekarskiej. Dobry specjalista od chorób stóp w szybki i łatwy sposób zarówno zdiagnozuje nasz problem jak i sobie z nim poradzi.

Z czym do podologa?
Z usług podologa najczęściej korzystają osoby starsze oraz diabetycy ( nasilone problemy skórne stóp). Ponadto podolog to specjalista od takich problemów jak:
• Odciski, nagniotki czy modzele
• Wrastające paznokcie
• Nadmierne rogowacenie naskórka na stopach
• Pęknięcia pięt
• Choroby płytki paznokciowej
• Przewlekłe infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze.

Dobry specjalista nie tylko wyleczy zmiany na naszych stopach i płytce paznokciowej, ale także zastosuje odpowiednią profilaktykę, aby zapobiegać ich nawrotom. Podpowie nam jak prawidłowo pielęgnować nasze stopy, aby cieszyć się ich zdrowym wyglądem przez długi czas.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.