Czym są tłumaczenia specjalistyczne? Poznaj cztery typy

Materiał sponsorowany  |   Edukacja,Styl życia  |   28 lipca 2020 09:28

Osoby, które planują zlecić tłumaczenie tekstu lub chcą zająć się tłumaczeniem w formie dodatkowej lub pełnoetatowej pracy, powinny bliżej poznać to zagadnienie. Praca tłumacza jest bardzo ciekawa, ale też wymagająca, a rodzaje tekstów, które podlegają tłumaczeniu można wymieniać bez końca.

Choć zawód tłumacza kojarzy się nam przede wszystkim z tłumaczeniami przysięgłymi oraz tymi dotyczącymi utworów literackich, dużą część zleceń napływających do biur tłumaczeń stanowią przekłady specjalistyczne. Są one skierowane do węższego grona odbiorców oraz nacechowane językiem charakterystycznym dla danej dziedziny. Wymagają od tłumacza perfekcyjnego opanowania specjalistycznego słownictwa i przynajmniej orientacyjnej znajomości branży, której dotyczą.

Często wiążą się także z ogromną odpowiedzialnością za poprawność przekazywanych informacji, dlatego profesjonalne biura tłumaczeń dbają, aby nad tekstem pracowały przynajmniej dwie osoby. Tłumaczenia specjalistyczne są także droższe niż zwykłe. Oto przykłady czterech rodzajów tekstów specjalistycznych:

Tłumaczenia naukowe

Tłumaczenia naukowe mają szczególne znaczenie dla badaczy i uniwersytetów, które dzięki nim mogą wymieniać się najnowszymi osiągnięciami, pokonując barierę językową. Na tłumaczu ciąży jednak duża odpowiedzialność, ponieważ każdy błąd może oznaczać dla naukowca utratę renomy, a także negatywnie odbić się na wynikach prowadzonych badań. Tłumaczenia naukowe w ofercie tlumaczenia-gk.pl wymagają często umiejętności ścisłej współpracy z osobą zlecającą przekład, zwłaszcza gdy dotyczą innowacyjnych rozwiązań, na temat których tłumacz nie znajdzie samodzielnie materiałów.

Tłumaczenia medyczne

Pod tym określeniem kryją się nie tylko artykuły i prace naukowe z tej dziedziny, ale także dokumentacja medyczna, skierowania, recepty, historie chorób, formularze, informacje o lekach i sprzętach medycznych oraz wszelkie teksty, które wiążą się z ochroną zdrowia. Od prawidłowego tłumaczenia może zależeć zdrowie i życie pacjenta, a także przebieg dalszego leczenia, dlatego zazwyczaj są one wykonywane przez osoby z wykształceniem dwukierunkowym.

Tłumaczenia marketingowe

To specyficzny rodzaj tłumaczeń, który często musi uwzględniać tzw. „drugie dno”, grę słów i inne chwyty stosowane w reklamach. Przekład powinien także uwzględniać sposób komunikacji marki z klientem, aby pozytywnie wpływał na wizerunek firmy oraz kontekst kulturowy. Tłumaczenia marketingowe dotyczą broszur, ulotek, mailingu, stron internetowych czy tekstów reklam. Wymagają od tłumacza lekkości i kreatywności oraz pewnego rozeznania w dziedzinie marketingu.

Tłumaczenia prawnicze

Teksty prawnicze charakteryzują się specyficznym językiem, a pojedyncze słowo lub kontekst mogą mieć znaczenie dla interpretacji, dlatego w przypadku tłumaczeń tego typu konieczne jest doskonałe rozumienie tekstu oraz zagadnień prawniczych w obu językach, których dotyczy przekład. Tłumaczenia prawnicze obejmują m.in. umowy, testamenty, dokumenty tożsamości lub paszporty, decyzje sądowe, oświadczenia, dokumenty związane ze sprzedażą nieruchomości i wiele więcej.

Tłumaczenia naukowe i inne wymienione w tekście to tylko przykłady. W dobie globalizacji coraz częściej pojawia się potrzeba przekładu specjalistycznych tekstów. Choć są szczególnie wymagające dla tłumacza, zlecenia tego typu mogą stać się dochodowym zajęciem, które da wiele satysfakcji i pozwoli zbudować renomę.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa