Czy zawód taksówkarza się jeszcze opłaca?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   26 kwietnia 2019 11:23

Z pozoru łatwa i przyjemna praca taksówkarza w rzeczywistości wcale do łatwych nie należy. Ale nie o wymaganiach i obowiązkach będzie dzisiaj mowa, lecz o pieniądzach.

W końcu to kwestia pieniędzy nas najbardziej interesuje, gdy stoimy przed podjęciem decyzji o zasileniu grona taksówkarzy.

Wielu zakłada, że wysokie ceny za przejazd wynikają z zachłanności taksówkarzy. W błędnym mniemaniu sporej grupy ludzi, taksówkarze przecież płacą jedynie za paliwo, a całą resztę zarobionych pieniędzy biorą dla siebie. Nic bardziej mylnego. Same koszty prowadzenia działalności pochłaniają znaczną część pensji taksówkarza.

Ile trzeba wydać, aby móc jeździć?

To nie jest tak, że wystarczy mieć do dyspozycji samochód, aby móc wozić ludzi. Przed zainteresowanym pracą taksówkarza długa droga, zanim zacznie zarabiać. Na początek musi ukończyć kurs kierowcy taksówek (ok. 300 zł), zdać egzamin końcowy i egzamin z topografii miasta (ok. 150 zł) i odebrać licencję (ok. 200-300 zł).

Zaraz po skompletowaniu odpowiednich dokumentów przychodzi pora na kolejne wydatki. Przyszły taksówkarz musi wydać własne pieniądze na zakup taksometru (ok. 500 zł), zakup kasy fiskalnej (ok. 1500-2000 zł), zrobić badania psychotechniczne i badania u lekarza medycyny pracy (ok. 400 zł), a także uzyskać zaświadczenie o niekaralności (ok. 30 zł). Gdy wszystkie wymienione punkty zostaną odhaczone, kierowca musi jeszcze zatroszczyć się o samochód, którym będzie woził klientów. Niektóre korporacje taksówkarskie wymagają, by pojazd był zadbany i nie miał więcej niż 10 lat.

Dodatkowe opłaty

Największe wydatki dla taksówkarza przychodzą dopiero, gdy zacznie on pracę. Mowa o kosztach paliwa, naprawach, opłatach na ZUS, kosztach amortyzacji i ubezpieczenia (np. Taxi Fleet Insurance – pakiet ubezpieczeń dla taksówki). Ta lista jeszcze bardziej się wydłuża, gdy dopiszemy do niej przeglądy techniczne, ewentualne naprawy i koszty prowadzenia księgowości.

A zarobki taksówkarza? Niestety nie należą do najwyższych. Miesięczny dochód waha się w granicy 2-3,5 tys. zł. Składa się na niego wiele czynników, jak choćby liczba godzin spędzonych za kółkiem. By wyjść na swoje pracować trzeba po kilkanaście godzin dziennie, nawet w nocy. Warto więc dobrze zastanowić się nad podjęciem pracy taksówkarza, żeby potem się nie rozczarować.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Warning: The account for faktyoswiecim needs to be reconnected.
Due to Instagram platform changes on March 31, 2020, this Instagram account needs to be reconnected to allow the feed to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa