Czy można zatrzymać łysienie?

0 Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   6 stycznia 2019

Codziennie tracimy około 100-150 włosów i jest to całkowicie normalne. Jednak co zrobić, gdy w ciągu doby wypada ich zdecydowanie więcej?

Czy można zatrzymać łysienie? Okazuje się, że tak. W wielu typach łysienia, zatrzymanie nadmiernego wypadania, a także pobudzenie wzrostu nowych włosów jest możliwe. Trzeba tylko wiedzieć jak się do tego zabrać. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek od ekspertów ze strony Profolan suplement na łysienie.

Przede wszystkim poznaj przyczynę łysienia

Aby starać się zatrzymać proces nadmiernego wypadania włosów, trzeba przede wszystkim poznać jego przyczynę. Czynników, które mogą temu sprzyjać, jest wiele. Najczęściej łysienie związane jest z hormonami i jest to wówczas tak zwane łysienie androgenowe. Częściej dotyczy mężczyzn, jednak zdarza się, że jest diagnozowane również u kobiet. Mimo że łysienia androgenowego nie da się wyleczyć, to proces postępowania choroby można znacznie spowolnić, a nawet odzyskać część włosów, które już wypadły.

Bezpośrednią przyczyną łysienia androgenowego jest nadwrażliwość na działanie dihydrotestosteronu (DHT) – męskiego hormonu, który jest pochodną testosteronu. Hormon ten oddziałując na receptory androgenowe znajdujące się w mieszkach włosowych przyczynia się do ich stopniowego zaniku. Skutkuje to skróceniem fazy rozwoju włosa. Nowe włosy zaczynają stawać się coraz krótsze i cieńsze, przypominają meszek. Z czasem całkowicie zanikają. Łysieniu androgenowemu towarzyszyć może dodatkowo przetłuszczająca się skóra głowy, co jest wynikiem nadmiernej produkcji łoju.

(Jak libido łączy się z łysieniem – Eron Plus)

Inną, również częstą formą nadmiernego wypadania włosów jest łysienie telogenowe. Wśród najczęstszych przyczyn tego typu łysienia wymienić można przede wszystkim:

  • niedobory witaminy D3, ferrytyny czy też kwasy foliowego,
  • niedoczynność oraz nadczynność tarczycy,
  • autoimmunologiczne choroby tarczycy, np. chorobę Hashimoto czy też chorobę Gravesa-Basedowa,
  • hiperkortyzolemię,
  • hiperprolaktynemię.

Dodatkowo łysieniu sprzyjać może stres, zmiana temperatury (np. pod postacią oparzenia słonecznego lub odmrożenia), choroby skóry, zmiany hormonalne, przyjmowanie niektórych leków czy choroby alergiczne.

Inną częstą przyczyną nadmiernego wypadania włosów jest łysienie plackowate. Wówczas dochodzi do osłabiania się mieszków włosowych znajdujących się w zwartych skupiskach. Podejrzewa się, że jest to choroba autoimmunologiczna, która dodatkowo uwarunkowana jest genetycznie.

Warto wymienić również łysienie łojotokowe, które związane jest z licznymi schorzeniami prowadzącymi do nadmiernego produkowania sebum. W typ przypadku podstawową przyczyną łysienia jest łojotokowe zapalenie skóry powodowane przez nadmierną aktywność hormonów płciowych.

(Probiotyki a zdrowie – probiox plus)
Konsultacja ze specjalistą

W przypadku problemów z nadmiernym wypadaniem włosów zawsze trzeba zgłosić się do specjalisty, aby zdiagnozować dokładną przyczynę oraz typ łysienia. Warto wiedzieć, że wiele środków dostępnych w drogeriach czy aptekach bez recepty może wpływać w inny sposób na różne typy łysienia. Istnieją preparaty, które można stosować w przypadku łysienia androgenowego i wówczas mogą one pobudzać włosy do wzrostu, jednak zastosowanie ich w przypadku łysienia telogenowego może się przyczynić do jeszcze silniejszego wypadania. Dlatego każdy przypadek łysienia powinien być rozpatrywany indywidualnie.

Łysienie androgenowe – najczęstsza przyczyna łysienia

Niestety całkowite wyleczenie łysienia androgenowego nie jest możliwe. Często dobrze dobrane leki lub stosowanie właściwych preparatów pomaga zatrzymać wypadanie włosów, a nawet pomoże w odzyskaniu części tych już utraconych. Jednak po zaprzestaniu leczenia, w krótkim czasie problem łysienia znów powróci.

Łysienie androgenowe może być leczone ogólnie lub miejscowo. W przypadku leczenia ogólnego często stosowanym lekiem jest finasteryd. Substancja ta hamuje działanie enzymu 5α-reduktazy, przez co nie dochodzi do przekształcania się testosteronu w dihydrotestosteron. Miesięczny koszt kuracji finasterydem nie jest wysoki, jednak często pierwsze efekty widoczne są dopiero po paru miesiącach. Jednym ze skutków ubocznych stosowania tego leku są zaburzenia erekcji, które często ustępują przy dłuższym stosowaniu.

Miejscowo wykorzystuje się minoksydyl. Lek ten prowadzi do rozszerzania się naczyń krwionośnych mieszka włosowego, dzięki czemu stymuluje włosy do wzrostu. Podobnie jak w przypadku finasterydu, tak i w przypadku minoksydylu, pierwsze efekty często są widoczne dopiero po wielu miesiącach (zdarza się, że nawet po roku).

W drogeriach czy aptekach znaleźć można także wiele kosmetyków (szamponów, odżywek czy wcierek), które poprzez odżywianie skóry głowy czy poprawę jej ukrwienia mają hamować nadmierne wypadanie włosów. W niektórych znajdują się nawet substancje, które wykazują działanie antyandrogenne, podobne do finasterydu czy minoksydylu. Jednak skuteczność tych preparatów zazwyczaj jest dużo słabsza.

Jak leczyć pozostałe typy łysienia?

W przeciwieństwie do łysienia androgenowego, łysienie telogenowe można wyleczyć całkowicie. Jednak nie ma jednej skutecznej metody, która zatrzyma nadmierne wypadanie włosów. Wszystko uzależnione jest od przyczyny łysienia. Gdy podstawowa choroba, dolegliwość czy inna przyczyna wypadania włosów zostanie usunięta, to włosy po pewnym czasie same zaczną odrastać. Dzieje się tak wtedy, gdy łysienie spowodowane jest nagłym stresem psychicznym, porodem czy zaburzeniami pracy tarczycy. Gdy nadmierne wypadanie włosów związane jest z niedoborami pokarmowymi, to wystarczająca będzie zmiana diety oraz stosowanie odpowiednich suplementów. W tym przypadku zazwyczaj stosowanie preparatów z apteki, które mają hamować łysienie nie przynosi rezultatu. Do zahamowania łysienia konieczne jest wyeliminowanie podstawowej przyczyny wypadania włosów.

Mimo że łysienie plackowate jest chorobą dosyć trudną, to jednak jej leczenie jest możliwe. Zazwyczaj na pierwsze efekty trzeba trochę poczekać. Istnieje kilka metod leczenia łysienia plackowatego. Często wykorzystuje się specjalne preparaty wstrzykiwane w miejsca, w których widoczna jest utrata włosów. Terapia taka powinna zostać przeprowadzona pod okiem specjalisty. Stosowana może być także fotochemioterapia lub miejscowe, naskórne podawanie specjalnych płynnych preparatów opierających się na minoksydylu.

Leczenie łysienia łojotokowego jest trudne i uciążliwe. W aptekach znaleźć można wiele odpowiednich preparatów. Jednak często są one bardzo drogie, a po zaprzestaniu leczenia nadmierne wypadanie włosów powraca. W tym typie łysienia dużą wagę przykłada się do odpowiedniej diety, często wskazana jest również suplementacja.

Inne metody walki z łysieniem

Wśród innych metod walki z łysieniem warto wymienić mezoterapię igłową skóry głowy. Jest to zabieg polegający na wprowadzaniu pod skórę głowy za pomocą cienkich igiełek, niewielkich dawek odpowiednich preparatów, koktajli odbudowujących i wzmacniających cebulki włosów, stymulatorów wzrostu włosów lub specjalnych substancji odżywczych. W podobny sposób podaje się również osocze bogatopłytkowe, dzięki któremu możliwa jest regeneracja oraz naprawa tkanek. Osocze bogatopłytkowe przyczynia się również do tworzenia nowych naczyń krwionośnych, przez co dochodzi do poprawy ukrwienia skóry, a tym samym włosy są lepiej odżywione. Inną metodą walki z łysieniem jest również karboksyterapia – zabieg, który poprawia krążenie skóry głowy i stymuluje włosy do wzrostu. Może być stosowana, jako samodzielny zabieg lub jako uzupełnienie wymienionych wyżej terapii.

W walce z łysieniem pomocna może być również laseroterapia. Za pomocą lasera leczy się wiele dolegliwości, w wielu obszarach medycyny – wspomaga terapię schorzeń dermatologicznych, neurologicznych, przyspiesza gojenie się ran, a także leczenie łysienia. W ostateczności, gdy wszystkie mniej inwazyjne metody leczenia zawiodą, stosuje się przeszczep włosów. Jednak jest to ostateczność. Obecnie metoda ta polega na przeszczepianiu niewielkich fragmentów owłosionej skóry z okolic głowy niedotkniętych łysieniem – zazwyczaj z potylicy. Jednak koszty takiego leczenia są dosyć wysokie, a skuteczne wykonanie zabiegu możliwe u niewielkich liczby osób.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa