Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

Redakcja eFO  |   Fakty,Styl życia  |   26 lutego 2020 17:50
Udostępnij

Na jednym z profili społecznościowych pojawiła się dyskusja – co zrobić, gdy wróciliśmy np. z północnych Włoch: Czy mam pójść się przebadać?

Dziś w starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie Pawła Kobielusza, wicestarosty z dyrekcją Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu – Edwarda Piechulka i Andrzeja Jakubowskiego oraz Andrzejem Stasiukiem, dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Spotkanie miało na celu wymianę informacji na temat przygotowania powiatowych służb i placówek medycznych w związku z epidemią koronawirusa. Jak podkreślono, na razie nie ma żadnych powodów do niepokoju.

„Powiatowe służby działają zgodnie z procedurami przygotowanymi przez Ministerstwo Zdrowia. Stosowne instrukcje są dostępne na stronie internetowej ministerstwa i Głównego Inspektora Sanitarnego. Tam również znajdują się wszelkie niezbędne informacje na temat postępowania z pacjentami z podejrzanymi objawami” – czytamy na stronie Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu.

 

Fot. Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu

 

Ministerstwo Zdrowia informuje, że:

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to:

– bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną – nr 33 843 09 28

lub

– zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. W Oświęcimiu takowego oddziału nie ma. Najbliższe placówki, które dysponują wspomnianymi oddziałami zlokalizowane są w Tychach, Olkuszu, Cieszynie, Krakowie.

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u około 15-20 procent osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 procent osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Ważne

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.

Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii.

– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem
– 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu
– 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu

 

Więcej informacji na temat koronawirusa można uzyskać pod hashtagiem:

#koronawirus

 

 

Najnowsze realizacje wideo