polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
gov.pl
Dziś w starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie Pawła Kobielusza, wicestarosty z dyrekcją Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu – Edwarda Piechulka i Andrzeja Jakubowskiego oraz Andrzejem Stasiukiem, dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Spotkanie miało na celu wymianę informacji na temat przygotowania powiatowych służb i placówek medycznych w związku z epidemią koronawirusa. Jak podkreślono, na razie nie ma żadnych powodów do niepokoju.
„Powiatowe służby działają zgodnie z procedurami przygotowanymi przez Ministerstwo Zdrowia. Stosowne instrukcje są dostępne na stronie internetowej ministerstwa i Głównego Inspektora Sanitarnego. Tam również znajdują się wszelkie niezbędne informacje na temat postępowania z pacjentami z podejrzanymi objawami” – czytamy na stronie Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu.
Fot. Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu
W artykule:
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to:
– bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną – nr 33 843 09 28
lub
– zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. W Oświęcimiu takowego oddziału nie ma. Najbliższe placówki, które dysponują wspomnianymi oddziałami zlokalizowane są w Tychach, Olkuszu, Cieszynie, Krakowie.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u około 15-20 procent osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 procent osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.
Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii.
– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem – 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu – 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu
Więcej informacji na temat koronawirusa można uzyskać pod hashtagiem: