Cięcie i wiercenie w betonie – jakich narzędzi używać?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   1 marca 2020 00:01

Beton to jeden z najtrwalszych materiałów stosowanych w budownictwie. Ze względu na dużą wytrzymałość, trudno jest w nim wywiercać otwory.

A te są konieczne np. przy zakładaniu instalacji. Jak sobie poradzić z tym problemem? Konieczne będzie zastosowanie odpowiednich narzędzi do cięcia i wiercenia w betonie. O tym, jakie należy wybrać, opowiada pracownik Betoniarnia Katowice.

Wiercenie w betonie – jakie narzędzia będą niezbędne?

Każdy, kto chociaż raz próbował wywiercić dziurę w betonowej konstrukcji, wie, jak trudne jest to zadanie. Solidny, twardy i bardzo wytrzymały materiał sprawia, że zwykła wiertarka może sobie nie poradzić – posiadają one zbyt małą siłę, by przebić betonową warstwę. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wiertarek udarowych. Jak zatem wykonać otwór w betonowej ścianie? Konieczne będzie użycie młotowiertarki. 

 

Najczęściej są one wyposażone w tzw udar pneumatyczny. Generuje on silne ruchy przód-tył, dzięki czemu łatwiej jest przy jej pomocy przebić warstwę betonu. Warto jednak pamiętać, o prawidłowym jej użyciu. Młotowiertarki nie należy przyciskać do ściany – pneumatyczny system sam dobiera siłę nacisku, inaczej niż w przypadku wiertarek udarowych. Zatem stosowanie młotowiertarki jest mniej męczące niż tej z udarem.

Przy wierceniu dziur w betonie konieczny jest nie tylko dobór odpowiedniej wiertarki, ale przede wszystkim wybór właściwych wierteł. Zwykłe, stosowane np. do wiercenia otworów w drewnie, nie sprawdzą się w przypadku betonu. Są one zbyt mało wytrzymałe i mogą łamać się w czasie pracy. Dużo lepsze efekty otrzymamy przy zastosowaniu wierteł koronowych – składają się one z elementów diamentowych, co wydłuża ich żywotność – wyjaśnia pracownik betoniarnia Katowice.

Przy wierceniu w betonie sprawdzą się również wiertła widiowe. Warto je stosować przy mniejszych otworach.

Cięcie betonu – jakie narzędzia?

Podczas prac budowlano – remontowych wykonuje się nie tylko otwory w betonie, ale również w wielu przypadkach konieczne jest jego cięcie. Sprzęt, który zostanie do tego użyty musi, być twardy i wytrzymały, ponieważ w wielu przypadkach musi sobie poradzić nie tylko z samym betonem, ale również z dodatkowym zbrojeniem. 

Ekspert z Betoniarnia Katowice zaleca stosowanie wiertarek lufowych ze specjalną otwornicą. Zapewnia ona stabilne prowadzenie, a jednocześnie przystosowana jest do dokładnego cięcia betonu.  Najlepiej do tego sprawdzą się ostrza z diamentu syntetycznego. Powstaje on na bazie diamentu prasowanego z domieszkami węgla, krzemu oraz niklu.

Cięcie i wiercenie w betonie – podsumowanie

Wykonywanie wierceń oraz cięć w betonie odbywa się nie tylko podczas budowy, ale również w czasie remontów, czy też przebudowy mieszkania lub domu. Zastosowanie odpowiednich materiałów znacznie to zadanie ułatwi i przyspieszy wykonywane prace. Warto jednak pamiętać, że maszyny z ostrzami diamentowymi są bardzo niebezpieczne, dlatego powinny je obsługiwać jedynie osoby o dużym doświadczeniu.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
This error message is only visible to WordPress admins

Warning: The account for faktyoswiecim needs to be reconnected.
Due to Instagram platform changes on March 31, 2020, this Instagram account needs to be reconnected to allow the feed to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa