Chcą się rozwijać, by być jeszcze lepszymi matkami

Jola Wodniak  |   Fakty,Styl życia  |   8 kwietnia 2018 20:23
Udostępnij

Mają dzieci niepełnosprawne, chcą się rozwijać, by być jeszcze lepszymi matkami. Wzięły udział w konkursie, jednak nie otrzymały pełnej dotacji na realizację projektu „Pewna siebie mama”. Brakuje 7812 złotych i proszą o wsparcie.

Pomocna Dłoń

Kilkanaście kobiet posiadających dzieci z zaburzeniami postanowiło utworzyć stowarzyszenie Pomocna Dłoń. Matki wzajemnie się wspierają, podpowiadają sobie co i gdzie załatwić w urzędach, a także dodają sobie wzajemnie otuchy w walce o dobro dziecka. Chociaż spotykają się od kilkunastu miesięcy oficjalnie Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych i Zaburzeniami Rozwoju Pomocna Dłoń działa od 29 stycznia, pod numerem KRS 0000714638.

Co ich wyróżnia?

Pomocna dłoń kieruje swoje działania przede wszystkim do rodziców dotkniętych niepełnosprawnością lub trudnościami w rozwoju swoich dzieci, ponieważ z doświadczenia wiedzą, z jakimi problemami się borykają.

„Jesteśmy grupą matek, która poznała się w Centrum Progres, gdzie były objęte terapią nasze dzieci i gdzie możemy liczyć na wsparcie. Nasze dzieci to dzieci z niepełnosprawnościami i dużymi trudnościami w funkcjonowaniu i zachowaniu. W grupie są mamy dzieci z zespołem Aspergera, upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym, mózgowym porażeniem dziecięcym, wadami genetycznymi, niedosłuchem, epilepsją, uszkodzeniem wzroku” – informuje Lidia Szczęśniak ze stowarzyszenia Pomocna dłoń.

Warto zadbać o siebie

Panie doskonale wiedzą, że opieka nad dzieckiem z trudnościami wymaga wiele zaangażowania i często pochłania bez reszty. Wiele mam nie ma czasu aby zadbać o siebie i swoje potrzeby. Życie rodziców zorganizowane jest wokół trudności dziecka, co powoduje często izolację społeczną i rosnącą frustrację.

„Zdajemy sobie sprawę z potrzeby wyjścia rodziców z izolacji, a zwłaszcza matek dzieci trudnych, z braku oferty specjalistycznych zajęć grupowych dla dzieci z problemami i opieki nad nimi, braku czasu dla  siebie i braku możliwości własnego rozwoju” – dodaje Lidia Szczęśniak.

Mają dzieci niepełnosprawne, chcą się szkolić, by być jeszcze lepszymi matkami. Wzięły udział w konkursie, jednak nie otrzymały pełnej dotacji na projekt „Pewna siebie mama”.

Pewna siebie mama

Kobiety postanowiły wziąć udział w konkursie „Rehabilitacja społeczna” ogłoszone przez starostwo w Oświęcimiu. Projekt „Pewna siebie mama” zakłada przeprowadzenie warsztatu Hourse Coachingu, innowacyjnej metody szkoleniowej i rozwojowej.

Wykorzystywana jest w procesach uczenia się, rozwijania kreatywności, doskonalenia siebie, rozumienia własnych celów, dążeń i motywacji, zyskiwania kontroli nad własnymi emocjami, radzenia sobie z problemami psycho-społecznymi.

Horse Coaching wykorzystywany jest również w terapiach zaburzeń emocjonalnych, nadpobudliwościach, depresjach, stanach przewlekłego stresu, dysfunkcjach społecznych, czy problemach w komunikacji interpersonalnej. To metoda, w której niezwykłym trenerem jest koń.

Zajęcia również dla dzieci

Dla dzieci podczas warsztatów rodziców, byłyby zapewnione zajęcia z dogoterapii, hipoterapii, zabawy integracyjne oraz zajęcia techniczno-artystyczne. Jednocześnie sprawdzenie metody jest wstępem do objęcia kolejnych rodziców tą innowacyjną metodą szkoleniową i rozwojową.

Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko

Chociaż koszt projektu to 11062 złote starostwo przekazało stowarzyszeniu dotację w wysokości 3250 złotych. Znając ogromne serca naszych czytelników liczymy, że tym razem również uda się zebrać pełną kwitę, by panie wraz z dziećmi mogły skorzystać z warsztatów.

Darowizny można przekazywać na numer rachunku:

Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych i Zaburzeniami Rozwoju POMOCNA DŁOŃ ul. Unii Europejskiej 10, 32-600 Oświęcim
Bank Zachodni WBK SA
25 1090 2590 0000 0001 3591 8081

W tytule: darowizna na cele statutowe
Więcej na temat stowarzyszenia można znaleźć na Facebooku.

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .