Buty snowboardowe, w których unikniesz groźnej kontuzji – zobacz jak wybrać

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   24 stycznia 2020 13:00

Buty snowboardowe są jednym z najważniejszych elementów każdego snowboardzisty. To one odpowiadają za przekaz naszych sił do deski, zabezpieczają nasze stopy przed zimnem, dyskomfortem i urazami. 

Ich wybór powinien być zwieńczeniem dokładnego przemyślenia naszych potrzeb i umiejętności. Warto więc dokonać do w renomowanym sklepie snowboardowym, w którym znajdziemy wyłącznie produkty znanych producentów, dzięki którym, przy odpowiednim dobraniu, nie zrobimy sobie krzywdy. Wybierzmy buty snowboardowe, w których unikniemy kontuzji.

Najważniejszy jest rozmiar

W przypadku obuwia do sportów zimowych wciąż panuje mit o konieczności zakupu modelu o dłuższej wkładce, by posiadać w nim miejsce na grubą skarpetę. W obecnych czasach skarpety techniczne są perfekcyjnie dopasowane do stóp użytkowników, a ich grubość jest niska mimo dużych możliwości zachowania ciepłych stóp. Najlepiej, gdy razem z obuwiem kupujemy własne skarpety snowboardowe i to w nich mierzymy wybrany model. Po założeniu butów snowboardowych nasze palce powinny lekko się stykać z przodem skorupy.

Po odchyleniu do przodu i przyjęciu pozycji takiej, w jakiej jeździmy, nasze palce powinny cofnąć się do tyłu, pozostawiając nieco luzu w skorupie. Dodatkowo, bardzo ważne jest dobre trzymanie pięty. By to sprawdzić wychylamy się do przodu przenosząc ciężar ciała na palce. Jeżeli but idzie do góry wraz z naszą stopą, wtedy dobrze trzyma staw skokowy. Piętę oczywiście można oderwać od podeszwy na siłę, jednak nie powinna ona luźno latać wewnątrz i pozostawiać obuwia na ziemi przy uniesieniu się.

Właściwa twardość obuwia snowboardowego

W tej kwestii najlepiej jest poradzić się doświadczonego sprzedawcy w specjalistycznym sklepie snowboardowym. Temat flexu obuwia snowboardowego jest dość rozległy, a na ostateczny wybór składa się bardzo dużo czynników, takich jak nasz stopień umiejętności, waga, a także preferowane przez nas trasy. Warto przed wyprawą do sklepu dokładnie i szczerze wobec siebie samego przemyśleć to, jak często i gdzie jeździmy, by nasze nowe obuwie było w pełni dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.

Rodzaj wiązania

Buty snowboardowe wyposażane są w trzy rodzaje wiązań. Wybór danego rodzaju jest kwestią preferencji ridera, każde z nich posiada zarówno swoje wady i zalety, które przybliżamy poniżej.

Tradycyjne sznurowadła są wciąż wybierane przez szerokie grono wymagających snowboardzistów. Ten rodzaj wiązania umożliwia dokładne dopasowanie każdego miejsca w sznurowaniu, jest łatwy w naprawie oraz wymianie. Sznurówki wymagają jednak sporej siły do całkowitego zawiązania, dlatego mogą być ciężkie w użyciu dla kobiet i dzieci. Utrudnić wiązanie może także mróz, gdy nasze dłonie lekko skostnieją i nie będziemy w stanie poprawić rozwiązanego sznurowadła.

System BOA jest zaraz za wiązaniem klasycznym wybierany najczęściej. Dzieli się on na jednostrefowy (wiązany za pomocą jednego pokrętła na całości buta) oraz dwustrefowy (posiadający dwa pokrętła wiążące część dolną i górną osobno). Wiązanie BOA jest szybkie i bardzo łatwe w obsłudze, pozwala na błyskawiczne i wygodne zawiązanie buta. Rodzaj ten składa się ze stalowej linki oraz pokrętła (lub dwóch). Za jego wady uznaje się trudniejszą naprawę oraz brak możliwości tak dokładnego dopasowania.

Buty snowboardowe wyposażone w system szybkiego wiązania to stosunkowa nowość na rynku, jednak już ceniona przez wielu riderów. System ten składa się z wytrzymałej linki, za pomocą której wiążemy całą skorupę obuwia lub jej strefy dolną i górną. Ten rodzaj wiązania wyróżnia się niską awaryjnością, w razie zerwania linki jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z jej wymianą oraz przewiązaniem by zjechać ze stoku. Wady tego rozwiązania? Jest wciąż dość rzadko stosowane w ofertach producentów. 

Nie jesteś jeszcze przygotowany na sezon narciarski 2019/2020? Kup sprzęt i odzież w sklepie online -> SnowShop.pl lub odwiedź jeden z naszych punktów stacjonarnych:

Warszawa, ul. Wrocławska 25
Warszawa, ul. Ostrobramska 38b
Gdańsk, aleja Grunwaldzka 211

Źródło: Sklep narciarski i snowboardowy SnowShop.pl

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .