Ból brzucha – co może oznaczać, przyczyny, leczenie

Materiał partnerski  |   Styl życia  |   12 sierpnia 2020 08:33

Ból brzucha jest powszechnie występującym objawem i w większości przypadków pacjent sam, jest w stanie ustalić źródło pochodzenia dolegliwości bólowych.

Ból brzucha spowodowany niestrawnością lub zatruciem pokarmowym to najczęstsze przyczyny problemów ze strony układu pokarmowego. Kobietom dobrze znany jest, ból brzucha związany z menstruacją. Jednak ból brzucha bez względu na jego pochodzenie, jest sygnałem, którego nie należy lekceważyć.

Ból brzucha – skąd się bierze?

Odczuwanie bólu brzucha jest wywołane bodźcami, które mają zdolność uszkadzania tkanek. Powstały ból, zawsze powinien być interpretowany jako sygnał ostrzegawczy. W momencie pojawienia się bólu uruchamiane są odruchowe reakcje obronne, a układ odpornościowy zostaje postawiony w stan pełnej gotowości. Tolerancja na ból jest uwarunkowana osobniczo, a poziom odczuwanych dolegliwości ma charakter subiektywny.

Ból brzucha jest wywołany zaburzeniami funkcjonowania narządów jamy brzusznej oraz położonych w jej okolicy. Odbieranie bodźców mechanicznych bądź chemicznych odbywa się za pośrednictwem wyspecjalizowanych zakończeń nerwowych tzw. nocyceptorów. Te umiejscowione są na powierzchni błony śluzowej, surowiczej lub mięśniowej.

Ból brzucha, ze względu na mechanizm powstawania można podzielić na:

– Ból brzucha trzewny – powstały w wyniku dysfunkcji narządów wewnętrznych oraz otrzewnej trzewnej. Odczuwany ból brzucha określa się jako tępy lub kolkowy z objawami dodatkowymi w postaci nudności, wymiotów oraz nadmiernej potliwości.

– Ból brzucha somatyczny wynika z pobudzenia receptorów ściany brzucha i otrzewnej ściennej. Pojawia się nagle, określany jest jako ostry ból brzucha, wyraźnie zlokalizowany i wskazujący na miejsce zmienione chorobowo. Bardziej odczuwalny podczas poruszania się, zmiany pozycji, głębokiego oddechu, kaszlu, czy śmiechu.

– Ból brzucha odniesiony – nietypowy rodzaj bólu brzucha, gdyż jest zlokalizowany w innym miejscu, niż zmieniony chorobowo narząd. Wynika to z unerwiania tej powierzchni przez ten sam segment rdzenia kręgowego.

Ból brzucha – rodzaje

Ból brzucha w zależności od czasu trwania i nasilenia dolegliwości bólowych można podzielić na ból ostry i przewlekły. Zwykle nieleczony ból ostry przechodzi w ból przewlekły, którego konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia.

– Ostry ból brzucha to bardzo silny ból somatyczny, który powstaje nagle i szybko wzmaga na sile. Najczęściej przyczyną ostrych bóli brzucha są choroby o ostrym przebiegu, które wymagają szybkiej interwencji lekarskiej lub chirurgicznej. W przypadku wystąpienia silnego bólu brzucha niezbędna jest pełna diagnostyka, w tym badania laboratoryjne i obrazowe, które mają na celu wykrycie źródła powstawania bólu brzucha. Kluczowe dla życia pacjenta jest odróżnienie bólów pochodzenia chirurgicznego, od bólów brzucha pochodzenia internistycznego, m.in. kolka żółciowa lub nerkowa, zapalenie trzustki, zapalenie narządu rodnego, zawał dolnej ściany mięśnia sercowego.

Tak zwany ostry brzuch chirurgiczny spowodowany jest zapaleniem otrzewnej i ten z kolei wymaga interwencji chirurgicznej.

Przyczyny ostrego bólu brzucha:

– zapalenie wyrostka robaczkowego;

– perforacja wrzodu żołądka lub dwunastnicy;

– zapalenie pęcherzyka żółciowego;

– zapalenie uchyłków jelita;

– powikłania niedrożności niedokrwiennej jelit;

– powikłania niedrożności mechanicznej jelit.

Przewlekły ból brzucha, ból trzewny może trwać od kilku dni, miesięcy i lat. Najczęściej spowodowany chorobą narządów jamy brzusznej lub zaburzeniami metabolicznymi i endokrynologicznymi. Rzadziej towarzyszy chorobom kręgosłupa lub klatki piersiowej.

Przyczyny przewlekłego bólu brzucha:

– zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy;

– przewlekłe zapalenie trzustki,

– choroba refluksowa przełyku;

– choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy;

– choroba Leśniowskiego-Crohna;

– wrzodziejące zapalenie jelita grubego;

– zespół jelita drażliwego.

Leczenie bólu brzucha

W przypadku wystąpienia bólu brzucha w pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę i miejsce, skąd pochodzą dolegliwości. Powszechnie dostępne są leki przeciwbólowe, rozkurczowe, poprawiające trawienie, czy hamujące biegunki.

Jeżeli mamy do czynienia z ostrym bólem brzucha, który pojawił się nagle i określany jest jako somatyczny, bardzo silny – należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Więcej porad znajdziesz na pelafenlek.pl

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa