Akcesoria przydatne w gospodarstwie. Co warto kupić?

Redakcja eFO  |   Styl życia  |   31 grudnia 2021 11:59

Praca na roli lub w gospodarstwie hodowlanym jest praktycznie niemożliwa bez  użycia odpowiednich narzędzi i sprzętów. Im lepsze i bardziej funkcjonalne urządzenia wykorzystamy, tym mniej czasu i wysiłku będzie wymagać realizacja codziennych zadań, a my będziemy mogli skupić się na rozwijaniu gospodarstwa lub spędzić więcej czasu z rodziną. Sprawdź co przyda się każdemu rolnikowi. 

  1. Elektryczny pastuch

Nie jesteśmy w stanie zajmować się zwierzętami hodowlanymi przez całą dobę. Tymczasem zdarza się, że pojedyncze osobniki odłączają się od reszty stada i uciekają za ogrodzenie. Ponadto do zagrody może wtargnąć dzika zwierzyna i wyrządzić w niej prawdziwe spustoszenie. Można jednak łatwo uniknąć tego typu sytuacji. Wystarczy skonstruować ogrodzenie elektryczne. Elektryczny pastuch jest łatwy w montażu i dość tani.

Niektóre modele można kupić już za kilkaset złotych. Takie ogrodzenie zbudujesz samodzielnie z użyciem odpowiednich elementów, takich jak: złączki, plecionki, elektryzator, izolatory, przewody, plecionki, linki i paliki. Ogrodzeniu można nadać pożądany kształt i dowolną długość. Elektryczne pastuchy skutecznie chronią zwierzęta hodowlane, ale tego typu urządzenia nadają się również do ochrony upraw przed dzikami i szkodnikami czy też do zabezpieczania niektórych części podwórza przed kotami i psami. Odpowiednio skonstruowany elektryczny pastuch jest w pełni bezpieczny dla zwierząt. Poszczególne elementy do budowy ogrodzeń elektrycznych lub gotowe zestawy można zamówić na tej stronie: https://lewmik.pl/

  1. Kolczykownice 

Każdy gospodarz ma obowiązek oznakowania świń, owiec, kóz czy bydła. Taki wymóg został uregulowany w odpowiednich aktach prawnych. Warto zatem zaopatrzyć się w kolczykownicę. Najlepiej wybierać modele o uniwersalnym zastosowaniu. Kolczykownica uniwersalna dostępna na stronie tego sklepu: https://www.lewmik.pl/kategoria/zootechnika, wykonana jest z solidnych materiałów i można używać jej do znakowania wszystkich zwierząt gospodarskich. Ponadto nadaje się do zakładania różnego rodzaju kolczyków: Multiflex, Flexopuls, Can Agri, Allflex i Ardes, Daploma, Polnet, SnapTag. Do zestawu dołączone są wymienne igły. 

  1. Akcesoria do pielęgnacji kopyt i racic

W każdym gospodarstwie powinny znaleźć się akcesoria do pielęgnacji kopyt i racic. Problemy z racicami stanowią bowiem przyczynę wielu chorób i mogą pogorszyć ogólny dobrostan zwierząt. Konsekwencją zaniedbania tego tematu może być także zmniejszenie ilości mleka u krów. Niezbędne okażą się więc noże, nożyce, kleszcze i tarcze do korekcji. Potrzebne są także: klej do leczenia racic, płyn do dezynfekcji kopyt i preparat do pielęgnacji racic.

  1. Poidła podgrzewane i izolowane

Zimą w oborze mogą panować różne warunki. Jeśli temperatura będzie utrzymywać się poniżej zera, woda w poidłach po prostu zamarznie. Warto więc zainwestować w zakup poideł podgrzewanych lub izolowanych. Pierwszy wariant poideł posiada specjalną grzałkę, która utrzymuje stałą temperaturę wody. Tego typu poidło nadaje się nawet dla 10 krów albo 20 sztuk zwierząt ras mięsnych. Drugi typ poideł nadających się do używania zimą, zbudowany jest z podwójnych ścian pomiędzy którymi znajduje się pianka poliuretanowa. Takie poidło utrzymuje wodę w stanie ciekłym nawet przy minus trzydziestu stopniach. 

  1. Siewniki

Wysiew nasion to dość czasochłonny proces. Można jednak znacznie go przyspieszyć, stosując odpowiednie narzędzia. Jednym z takich narzędzi jest siewnik taczkowy. Takie urządzenie zbudowane jest z tarczy do wysiewu, skrzynki nasiennej, szczoteczki, redlicy, łańcucha i dwóch kół.  Tarcza zawiera kilkanaście otworów różnej wielkości, dzięki czemu można wysiewać nasiona wielu gatunków roślin. Dzięki regulowanej redlicy możemy także określić głębokość siewu. Siewniki taczkowe umożliwiają sianie w jednym rzędzie lub w dwóch rzędach w zależności od wybranego modelu. 

Wszystkie akcesoria wskazane w tym artykule okażą się przydatne na gospodarstwie. Ich zakup pozwoli rolnikom zaoszczędzić nieco czasu i ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków. Taka inwestycja się po prostu opłaca. 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz nos sylwestrową?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .