Zobacz makietę kolejową TT 1:120 – FILM

Yuliia Kutepova  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   26 czerwca 2021 08:02

Paweł Gąsiorek z Kęt zaprezentował zaprojektowaną i stworzoną przez niego makietę kolejową. Praca nad budową zajęła 16 lat, ponad 20 tysięcy godzin pracy. 

Nie tak dawno na YouTubie ukazał się filmik, prezentujący makietę kolejową. Pomysł i wykonanie należy do Pawła Gąsiorka. Jest to jego pasją od 39 lat – od roku 1982, czyli drugiej klasy szkoły podstawowej. 

„Zachorowałem na kolejkę w 1982r. u znajomych i tak ubłagałem mamę i kupiła mi pierwszy zestaw startowy w składnicy harcerskiej w Andrychowie i tak to się zaczęło… Trwa do dziś” – mówi Paweł Gąsiorek. 

 

 

Pierwsza makieta Pawła powstała w 1989 roku i została rozebrana w 2004 roku. Tworzenie kolejnej, obecnej makiety zajęło 16 lat. Makieta jest wykonana w skali TT 1:120, żyje własnym życiem, gdy jest podświetlona,  co wyraźnie widać na filmiku. Nie odwzorowuje ona żadnego miasteczka, a jest własnym pomysłem autora na infrastrukturę. 

„Makieta wykonana według własnego projektu i pomysłu, poświęciłem na pracę ponad 20 tysięcy godzin przy jej budowie. Starałem się jak najlepiej oddać rzeczywistość”- dodaje autor makiety. 

 

 

Na makiecie ukazały się takie elementy, jak 32  budynki (stacje kolejowe, sklepy, puby itp.), 300 drzewek,13 mostków,28 mb. torowisk, 46 latarni, 140 mb. przewodów elektrycznych itd.

Ukazały się również 320 postaci, a między innymi fotograf, wędkarze, rowerzyści, rolnicy, przechodnie, podróżni, policjanci, sanitariusze, pracownicy kolei. 9 postaci są ruchome. 

Tabor kolejowy składa się z 55 lokomotyw i 77 wagonów

Na makiecie jednocześnie mogą poruszać się 3 składy pociągów, ruch odbywa się bezkolizyjnie. Koszt całej pracy wyniósł 90 000 złotych. Zachęcamy do obejrzenia filmiku z prezentacją makiety na YouTube kanale Pawłą Gąsiorka. 

Makieta do obejrzenia na żywo

W niedzielę 4 lipca w Miejscu Aktywności Mieszkańców Rynek 13 w Kętach będzie można zobaczyć to wyjątkowe dzieło. Wstęp jest bezpłatny. Makieta będzie dostępna w godzinach 12.30-20.

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .