polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach znów staje się miejscem, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Tym razem, w ramach serii „Bywali w Kętach”, organizowane jest spotkanie poświęcone Emilowi Zegadłowiczowi – postaci niezwykle ważnej dla polskiej literatury.
„Zegadłowicz, jako twórca polskiego ekspresjonizmu, zasługuje na naszą pamięć i docenienie” – mówi Justyna Majerska-Sznajder z działu promocji Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach.
Urodzony w Białej Krakowskiej poeta i prozaik, Zegadłowicz debiutował literacko w 1908 roku. Jego życie i twórczość były ściśle związane z regionem, zwłaszcza z Gorzeniem Górnym i Wadowicami, a także Kętami, gdzie poeta szukał inspiracji i odpoczynku.
„Emil Zegadłowicz, przywożąc do Kęt swoją artystyczną muzę, Marię Koszyc-Szołajską, nie tylko odpoczywał, ale także tworzył. Kęty były dla niego miejscem refleksji i pracy” – dodaje Justyna Majerska-Sznajder.
Spotkanie przy armacie to nie tylko okazja do poznania biografii Zegadłowicza, ale także do zrozumienia, jak ważne dla jego twórczości były miejsca, które odwiedzał. Uczestnicy wydarzenia będą mieli niepowtarzalną okazję dowiedzieć się więcej o wpływie, jaki Kęty wywarły na jego literackie dzieła, w tym na najgłośniejszą powieść, zekranizowaną przez Wojciecha Marczewskiego.
113. Spotkanie przy armacie to wyjątkowa okazja, aby głębiej zgłębić życie i twórczość Emila Zegadłowicza, jednego z czołowych twórców polskiego ekspresjonizmu. Zapraszamy wszystkich miłośników literatury i historii do Muzeum w Kętach, by wspólnie odkryć, jak wielki wpływ na dzieła Zegadłowicza miały Kęty i jego mieszkańcy.
Spotkanie rozpocznie się 27 lutego godz. 18 w sali wystaw czasowych Muzeum w Kętach, Rynek 16.