polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
„Świat jest bogaty w małe ojczyzny, które bardziej lub mniej kochamy. Żyjemy w nich w poczuciu miłości, w przeświadczeniu, że nigdzie indziej się nie odnajdziemy. Ale także tkwimy w tych ojczyznach nienawidząc ich” – twierdzą Joanna Chrząszcz i Roman Stopa, autorzy zdjeć.
Dzięki nim dziedziczymy wszystko to co przez lata, a nawet wieki, kolejne pokolenia po sobie pozostawiały – historie miejsc i ludzi tam żyjących, ale także; zabytki architektury, tradycje kulinarne, język, obyczaje e.c.t. Dziedziczymy to wszystko, będąc dumnymi z historii, której jesteśmy elementem i która kształtowała naszą tożsamość. Ale także dziedziczymy to, czego chcielibyśmy się wyrzec, zapomnieć.
Wystawa: „Dziedzictwo. Spacer po świętochłowickich Lipinach” to próba zarejestrowania krajobrazu dzielnicy, której los wydaje się przesądzony. Dzielnicy, która ma bogatą historię wpisującą się w dzieje rozwoju śląskiego przemysłu na przełomie XIX i XX wieku, a której schyłek przypadł na lata transformacji ustrojowej w Polsce lat 90tych wieku XX. Lipiny stały się tym samem ofiarą własnego sukcesu. Miejscem zapomnianym przez Boga i ludzi.
Dla mieszkańców świętochłowickich Lipin dziedzictwo tego miejsca wydaje się być przekleństwem. Nie potrafią cieszyć się tym co pozostało po przodkach. Są to najczęściej zaniedbane familoki, których właściciele potrafią z dnia na dzień pozbawić lokatorów dachu nad głową.
„I tylko raz do roku Lipiny stają się miejscem wyjątkowym. Gdy nadchodzi poranek Bożego Ciała wszystko się zmienia. Pejzaż dzielnicy zdobią kolorowe kwiaty, wstążki, regionalne wzory. Kobiety i mężczyźni zakładają tradycyjne regionalne stroje. Przez ulice Lipin przechodzi procesja, która wydaje się być jednym z ostatnich dowodów na to, że miejsce to ma swą tradycję i że ludzie pragną kultywować swe dziedzictwo” – wyjaśniają artyści.
Joanna i Roman odkrywali Lipiny oczyma ludzi z zewnątrz, którzy zachwycili się tym pejzażem oraz ludźmi, których tam spotykali i którzy chętnie opowiadali im o sobie jak i o życiu na Lipinach. Kadry przez nich uchwycone to rzeczywistość, którą chcą zachować w pamięci i którą pragną podzielić się z szerszą publicznością.
Związany jest z Oświęcimiem od blisko czterdziestu lat. Jest fotografem amatorem, który swoją pasję uprawia od dekady. Wykonuje głównie zdjęcia czarno-białe. To cierpliwy obserwator życia. Człowiek mający dystans do siebie i otoczenia, który określa się jako rejestrator obrazków.
Oznacza to tyle, że chodzę, obserwuję i robię zdjęcia. Jest to swego rodzaju zabawa dla mnie, w powolutku, małymi kroczkami poprawiam swój warsztat. Nie lubię się rozpychać łokciami i nie szukam za wszelką cenę uznania u wszystkich, bo każdy ma inny gust i spojrzenie na świat, choć przyznam, że cieszy mnie gdy moje fotografie ludziom się podobają. Lubię eksperymentować z długimi czasami naświetlania, ale też lubię fotografować architekturę – niekoniecznie tą piękną. Fotografuję także na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.
Nie lubi wykonywać fotografii, które można zawrzeć w jakimkolwiek szablonie. Zawsze ma swoje ścieżki, którymi podąża. Stara się ograniczać ingerencję programów w wykonywane zdjęcie. Chociaż tego nie zawsze się całkowicie uniknąć. Jednak stara się to ograniczyć do zbędnego minimum, jak kadrowanie czy korekcja światła.
Dotychczasowe wystawy:
“Rzeczywistość jak imaginacja” (5 grudnia 2014 roku Galeria Epicentrum MOKSiR w Chełmku)
“Rzeczywistość jak imaginarium” (18 kwietnia 2015 rok, Kawiarnia STOPKLATKA, Kraków)
“Oblicza miasta” (23 stycznia 2017 roku, Muzeum Zamek w Oświęcimiu)
“Anus Mundu” (7 stycznia 2019 roku, GBP w Czernichowie – Filia w Rybnej)
“Imaginacje” (20 marca 2019 roku, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu)
“Imaginacje” (3 września 2021 roku, Galeria NA SKRZYDŁACH Gminna Biblioteka Publiczna w Przeciszowie)
“Powrót do domu”, wystawa zbiorowa, (11 marca 2022 roku, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu)
Ukończyła liceum plastyczne w Nowym Wiśniczu, filologię rosyjską, kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia podyplomowe „Totalitaryzm-Nazizm-Holokaust”.
Pracuje na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu jako konserwatorka. Spełnia się także jako edukatorka. Nie jest mi również obca praca wolontariuszki.
Lubi podróżować, poznawać nowe miejsca i ludzi. Lubi też wyzwania.
Szczególny obszar moich zainteresowań stanowi fotografia, będąca rejestracją otaczającego ją świata, którą dzielę się z innymi przy okazji indywidualnych i zbiorowych wystaw. Lubi spoglądać na ludzi i otaczające ją zjawiska zza obiektywu, by z niekrępującej fotografowanych perspektywy uchwycić to, co ulotne i piękne.
„Tym też jest moja kolejna wystawa fotograficzna “Dziedzictwo”, którą powstała we współpracy z artystą-fotografikiem, z którym wspólnie odkrywaliśmy świętochłowickie Lipiny” – opowiada Joanna Chrząszcz.
Fot. Roman Stopa
Kalendarium wystaw indywidualnych i zbiorowych:
Maj/czerwiec 2022
„Dziedzictwo. Spacer po świętochłowickich Lipinach”, wystawa zbiorowa, Galeria na Skrzydłach, Przeciszów.
Luty/marzec 2022
„Powrót do domu”, wystawa zbiorowa, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
Styczeń/luty 2022
“ŚWIATŁO(CIENIE)”, wystawa fotograficzna, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
Lipiec 2021
Wystawa pokonkursowa: „Dolina karpia w obiektywie”, Galeria na Skrzydłach w Przeciszowie, II miejsce w konkursie.
Październik/listopad 2020
„W mroku”, wystawa fotograficzna, Galeria na Skrzydłach w Przeciszowie.
Maj/czerwiec 2020
„W podróży”, wystawa fotograficzna, Galeria na Skrzydłach w Przeciszowie.
Lipiec 2019
„W podróży”, wystawa fotograficzna, Galeria Przechodnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu.
Kwiecień 2018
„W podróży”, wystawa fotograficzna, Galeria Epicentrum w Chełmku.
Sierpień 2018
Wystawa zbiorowa prac audiowizualnych, Galeria „Czorno Izba” w Gliwicach.
Kwiecień 2014
„Ukraina”, indywidualna wystawa fotograficzna, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
Lipiec 2010
„Wschód w obiektywie”, wystawa zbiorowa, Oświęcimskie Centrum Kultury.
Maj 2010
„Pod wielkim dachem nieba”, indywidualna wystawa fotograficzna, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu.
Luty 2002
Wrzesień 2001
„Poszukiwania”, indywidualna wystawa malarstwa, rysunku i fotografii, Galeria Epicentrum w Chełmku.
Finisaż wystawy i spotkanie z autorami rozpocznie się w czwartek 25 sierpnia o godzinie 18 w Ratuszu.