Wirtualne spotkania z prawdziwą historią, odcinek 3 – FILM

Jola Wodniak  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   7 sierpnia 2020 12:14

Wirtualne spotkania z prawdziwą historią. Tym razem kamera kęckiego muzeum jest u Sióstr Zmartwychwstanek w Muzeum Matek Założycielek.

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na cykl „Wirtualne spotkania z prawdziwą historią”. W trzecim odcinku serii zaglądamy do Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Kętach, gdzie s. M. Sylwia Bekus oprowadzi nas po Muzeum Matek Założycielek. Partnerem projektu jest m.in. portal Fakty Oświęcim.

Celina z Chludzińskich Borzęcka (1883-1913)

Dziś błogosławiona Kościoła Katolickiego, i jej córka Jadwiga były założycielkami Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego. Pierwszy dom zakonny tej wspólnoty powstał w Kętach pod koniec XIX wieku. Budynek klasztoru przy ul. Rajskiej poświęcono w 1893 r. Rok później poświęcono jednonawową kaplicę klasztorną, a w 1895 otwarto ochronkę dla młodszych dzieci, później przekształconą w przedszkole, które siostry prowadzą i dzisiaj. 

Razem z archiwistką ze zgromadzenia, siostrą M. Sylwią Bekus CR, zwiedzamy Muzeum Matek założycielek, poznamy szczegóły z życia bł. Celiny Borzęckiej, szlachcianki, żony, matki a potem wdowy, która podjęła się niezwykłej misji.  

„Wirtualne spotkania z prawdziwą historią” to kolejna inicjatywa kęckich muzealników skierowana do pasjonatów lokalnej historii w czasie pandemii.

W programach będziemy spotykać się z pisarzami, regionalistami, ale też osobami, przedstawicielami różnych organizacji, środowisk zajmujących się szeroko rozumianą działalnością na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i regionalnej pamięci.

 

 

Wszystkie odcinki dostępne są po linkiem Wirtualne spotkania z prawdziwą historią

 

Zobacz również:

Wirtualne spotkania z prawdziwą historią, odcinek 1 – FILM

Wirtualne spotkania z prawdziwą historią, odcinek 2 – FILM

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa