Wirtualne spotkania z prawdziwą historią, odcinek 2 – FILM

Jola Wodniak  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   9 lipca 2020 14:13

Muzeum w Kętach zaprasza na drugą odsłonę cyklu Wirtualne spotkania z prawdziwą historią. Tym razem zagląda na kęcką strzelnicę.

Gościem programu jest starszy sierżant rezerwy Zbigniew Kurnik

Przypomnijmy, że partnerem projektu jest m.in. portal Fakty Oświęcim. „Wirtualne spotkania z prawdziwą historią” to kolejna inicjatywa kęckich muzealników skierowana do pasjonatów lokalnej historii w czasie pandemii.

„W programach będziemy spotykać się z pisarzami – regionalistami, ale też osobami, przedstawicielami różnych organizacji, środowisk zajmujących się szeroko rozumianą działalnością na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i regionalnej pamięci” – wyjaśnia Łukasz Gieruszczak, dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach

Budowę strzelnicy w Kętach na Kęckich Górach rozpoczęto w 1932 roku

We wrześniu 1934 roku na uroczystym otwarciu zjawiło się mnóstwo mieszkańców, na czele z Radą Miejską i ówczesnym burmistrzem Edwardem Zajączkiem. Przybył wtedy także do Kęt kpt. Adam Ludwik Kryciński, oficer 3. Pułku Strzelców Podhalańskich z Bielska, pułku, który mocno angażował się w powstanie tego obiektu.

Strzelnica była wykorzystywana przez członków kęckiego Oddziału Związku Strzeleckiego. Patronował jej Józef Piłsudski. Dziś jest siedzibą dla Grupy Operacyjnej im. 3 Kompanii Obrony Narodowej „Kęty”, która urządziła tutaj między innymi izbę pamięci.

„O działalności grupy i tajemnicach tego niewielkiego muzeum porozmawiamy z szefem Grupy, st. sierż. rez. Zbigniewem Kurnikiem” – dodaje Gieruszczak.

 

 

Zobacz również:

Wirtualne spotkania z prawdziwą historią, odcinek 1 – FILM

 

Wszystkie odcinki będą dostępne po linkiem Wirtualne spotkania z prawdziwą historią

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .