Wakacje w zamku i ratuszu

Materiał partnerski  |   Harmonogramy,Kultura i rozrywka  |   10 czerwca 2024 05:34
Udostępnij

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza dzieci na edukacyjno-kreatywne warsztaty w ramach Wakacji w zamku i w ratuszu.

Wszystkie wakacyjne oferty znajdziesz na #WAKACJE2024

Gdzie spędzisz wakacje?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...

 

Wakacje w Muzeum to cykl zajęć warsztatowych z możliwością bliskiego kontaktu z eksponatami prezentowanymi na ekspozycjach w muzeum, to interaktywne spotkania z historią i tradycją. Spotkaniu towarzyszy prezentacja multimedialna wprowadzająca w temat zajęć. To także bogaty warsztat plastyczny, różnorodne formy i techniki, które wzmacniają kreatywność i wyobraźnię uczestników, pozwalają na praktyczne i twórcze wykorzystanie zdobytej wcześniej wiedzy. 

Współcześnie obserwujemy wyraźną modę na przedmioty tworzone ręcznie tzw. handmade, DIY, dlatego w te wakacje zapraszamy do Zamku gdzie poruszymy temat dawnego rzemiosła, poznamy warsztaty rękodzielników i wytwórców rzemieślniczych. Drugim tematem wakacji w muzeum tym razem w Ratuszu będzie podróż dookoła świata, staniemy się podróżnikami i będziemy poznać różne kultury, obyczaje, ciekawe miejsca z których dane kraje słyną.

Wakacje w Zamku odbywać się będą od 29 lipca – 02 sierpnia, natomiast w Ratuszu od dnia 31 lipca do 04 sierpnia.


WAKACJE W ZAMKU „RZEMIOSŁO NA NOWO”

Termin: 29.07 – 02.08.2024 r.,

Godziny: 10.00 – 12.00,

Dla kogo: dzieci w wieku 7+

Cena: zajęcia bezpłatne

Miejsce: Muzeum Zamek w Oświęcimiu (ul. Zamkowa 1).

Zajęcia przybliżą różnorodne formy rzemiosła, które były niezbędne w życiu codziennym dawnej wsi.  Uczestnicy dowiedzą się jak wyglądał warsztat rzemieślniczy, jakie umiejętności musiał posiadać rzemieślnik oraz z jakimi materiałami i narzędziami pracował. Dawne wyroby rękodzielnicze często były unikatowe w swej formie i zdobieniu, które często zależało np. od regionu.  Każdego dnia zajęć poruszymy inny temat, który przybliżymy uczestnikom przy pomocy prezentacji multimedialnej i eksponatów, a następnie wykonamy pracę plastyczną.

Program warsztatów:

29 lipca (poniedziałek) – SZEWC bez butów chodzi

Szewstwo to rzemiosło zajmujące się wyrobem i naprawą obuwia, a sami szewcy stanowili jedną z najpopularniejszych grup wytwórców odzieży tak w mieście, jak i na wsi. W czasie zajęć uczestnicy poznają warsztat szewski, dowiedzą się z czego i jak dawniej wyrabiano buty, kim byli „kurdybanicy” i „safianicy” oraz do czego służyło szewcowi kopyto.
W trakcie warsztatów uczestnicy wykonają własny „Trampko-Wór”.  

30 lipca (wtorek) – Tak KRAWIEC kraje, jak mu materii staje

Krawiectwo początkowo było zajęciem domowym, by z czasem stać się samodzielnym, bardzo popularnym zawodem. Podczas zajęć uczestnicy będą mogli zobaczyć dawne wzorniki zawierające wykroje ubrań, maszyny do szycia i przyborniki na nici. Dowiedzą się również czym zajmowało się krawiectwo lekkie, a czym ciężkie, jak wyglądała pracownia krawiecka oraz dlaczego krawcowi potrzebne było żelazko i ile ono ważyło.
W trakcie warsztatów uczestnicy stworzą swój Tworek-PATCHworek”.

31 lipca (środa) – Kuj żelazo póki gorące. KOWAL

Kowalstwo dzięki umiejętności obróbki żelaza stanowiło jedną z najważniejszych dziedzin produkcji rzemieślniczej. Zapotrzebowanie na żelazne narzędzia, ale też broń spowodowało szybki podział na kowalstwo miejskie i wiejskie, rozwinęło się również, popularne do dziś, kowalstwo artystyczne. W czasie zajęć uczestnicy zobaczą dawne narzędzia i broń znajdujące się na ekspozycji archeologicznej Muzeum oraz dowiedzą się co było niezbędne w kuźni i czym był „szmelc”.

W trakcie warsztatów uczestnicy spróbują swych sił w kowalstwie tworząc własną ozdobę z metalu Drutem-Zawijane”.

01 sierpnia (czwartek) – Wiązać koniec z końcem. TKACZ

Tkactwo jest jednym z najstarszych rzemiosł znanych człowiekowi. Dawniej praktycznie w każdej wiejskiej chacie było krosno, na którym, najczęściej w okresie zimowym kobiety tkały materiały, do farbowania których używano z kolei barwników roślinnych i innych naturalnych składników. W czasie zajęć uczestnicy zapoznają się z obróbką wełny, lnu i konopi, z których wykonywane były tkaniny przeznaczone na ubrania, obrusy czy worki. Zobaczą również narzędzia przędzalnicze i przekonają się jak wygląda kołowrotek i wrzeciono oraz warsztat tkacki.

W trakcie warsztatów uczestnicy utkają własną opowieść wplecioną w osnowę tworząc artystyczną Z tego Owego-makatkę”.

02 sierpnia (piątek) – Jak za króla Sasa. Jedź, pij i popuszczaj pasa. KALETNIK

Kaletnictwo to rzemiosło polegające na wytwarzaniu i naprawie przedmiotów ze skóry, głównie galanterii skórzanej, m.in. toreb, walizek, pasków i portfeli. Współcześnie kaletnictwo odgrywa ważną rolę w rekonstrukcji historycznej, dla potrzeb której zostają odwzorowywane i tworzone ręcznie popularne w przeszłości wyroby skórzane, takie jak: sakwy, pochwy na broń białą, kołczany, karwasze, łubie na łuk czy pasy.

W trakcie warsztatów uczestnicy zaprojektują i wykonają własny PAS-PasiBrzucha”.


WAKACJE W RATUSZU –„Z HISTORIĄ PRZEZ ŚWIAT”

Termin: 05-09.08.2024 r.

Godziny: 10:00-12:00

Dla kogo: dzieci w wieku 7+

Cena: zajęcia bezpłatne

Miejsce: Ratusz, Rynek Główny 2

Historia bada przeszłość, a wszystko, co nas otacza, ma w niej swoje źródło. Dzięki historii możemy też lepiej poznać i zrozumieć różne kultury i obyczaje, dlatego w czasie wakacji w Ratuszu zabierzemy was w podróż dookoła świata. Zabawimy się w turystów, którzy każdego dnia będą odkrywać i poznawać dzieje, zwyczaje, święta, tradycje wybranych państw oraz zanurzą się w rzeczywistość na co dzień nieznaną.

 

Program warsztatów:

05 sierpnia (poniedziałek) – „Szalom Izrael”

W pierwszym dniu wakacyjnych zajęć udamy się do serca Izraela. Dzieci poznają najważniejsze żydowskie tradycje, symbole oraz święta (m.in. Chanuka). Dowiedzą się m.in. jak powstało państwo Izrael, czym jest kibuc, co oznacza słowo szalom i czym jest jidysz.

06 sierpnia (wtorek) – „Barwna Ukraina”

Drugi dzień zajęć skłoni nas do zastanowienia się, czy Polak i Ukrainiec mogą się porozumieć skoro w języku ukraińskim owoce to warzywa, a stół to krzesło?  Pokażemy, że Ukraina to niezwykle barwny kraj, z bogatą tradycją i pięknymi krajobrazami. Odpowiemy też na wiele pytań dotyczących natury w Ukrainie i jej zasobów naturalnych.

07 sierpnia (środa) – „Niemiecka bajka”

W kolejnym dniu spotkań wybierzemy się w podróż Szlakiem Zabawek, który dawniej biegł przez 30 niemieckich miast i miasteczek ważnych dla tradycji wytwarzania zabawek. Dzięki temu dowiemy się jakie znane nam wszystkim zabawki pochodzą z Niemiec. Udamy się też do bajkowego zamku Neuschwanstein oraz posłuchamy muzyki, która doskonale ubogaca baśniowy świat tj. „Kołysanka” Brahmsa i „Marsz Mendelssohna”.

08 sierpnia (czwartek) – „Na herbatce u królowej”

Te zajęcia przeniosą nas do Anglii dawnej i współczesnej. Przeniesiemy się do Pałacu Buckingham, gdzie porozmawiamy o życiu rodziny królewskiej, ale też o „five o’clock”, herbacie, czerwonych budkach telefonicznych, perukach oraz …… dobrych manierach i zasadach kulturalnego zachowania.

09 sierpnia (piątek) – „Francja elegancja”

Ostatni dzień wakacyjnych spotkań pozwoli nam zanurzyć się w niezwykle barwnej i pachnącej francuskiej rzeczywistości. Dowiemy się m.in. jak pachnie lawenda, kiedy i jak powstała wieża Eiffla, kim była Coco Chanel oraz czego dokonał Napoleon Bonaparte.

 

Zajęcia odbywać się będą w ramach dofinansowania z „Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii na terenie miasta Oświęcim”. W zajęciach mogą wziąć udział dzieci z Ukrainy, będzie to dla nich możliwość poznania lokalnej historii w sposób łatwy, zrozumiały z możliwością kreatywnego wyrażenia siebie w części plastycznej.

 

 

 

Zobacz również:

Lato, lato, lato czeka… Wakacje w powiecie