W Malcu dziękowali za plony – FOTO

0 Redakcja FO  |   Kultura i rozrywka  |   13 sierpnia 2019 09:00

Od mszy i poświęcenia chleba, owocu ziemi i pracy rąk ludzkich, a także symbolizujący zebrane plony wieniec żniwny rozpoczęły się dożynki w Malcu.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego Marcela Kasperek, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Malcu powitała gości oraz licznie przybyłych mieszkańców życząc udanej dożynkowej zabawy.

Dalszą część obchodów poprowadziła Stanisława Juras

„Drodzy rolnicy, jesteśmy wdzięczni za wasz trud i dziękujemy za ogrom pracy, żeby nie zabrakło chleba na polskich stołach. Chleba, który jest symbolem pożywienia, dostatku, szczęścia. To nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem” –  mówiła gospodyni.

Bochenek chleba, upieczony z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów, odebrał z rąk gospodyń proboszcz maleckiej parafii, ksiądz Marian Mazurek.

„Symboliczny bochen chleba niech będzie dzielony sprawiedliwie i żeby nikomu go nie zabrakło” – powiedziały panie.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. Goście mogli obejrzeć występ Zespołu Śpiewaczego KGW w Malcu, w którym panie pod kierunkiem pana Michał Kruczalaka zaśpiewały pieśni. Specjalny program muzyczno-taneczny zaprezentowały dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Pod Dębami w Malcu”. Gościnnie wystąpił Zespół Śpiewaczy „Nowowsianki” z Nowej Wsi.

Tradycyjnie dzielono się poświęconym chlebem, a panie z koła częstowały gości domowym ciastem i chlebem ze smalcem. Wieczorem wszyscy bawili się na festynie dożynkowym.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa