W Broszkowicach smacznie i świątecznie – FILM, FOTO

Jola Wodniak  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   11 grudnia 2019 16:43

„Spotkania z tradycją świąteczną” na stałe wpisały się w kalendarze imprez w gminie i mieście Oświęcim. Za każdym razem goszczą w innym sołectwie.

Tym razem gospodarzem były Broszkowice

W domu ludowym kolędy i pastorałki zaśpiewały Broszkowianki, poźniej głos zabrali Mirosław Smolarek, wójt gminy Oświęcim i Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. Kolejnym punktem spotkania w Broszkowicach było wręczenie nagród laureatom konkursu na stroik bożonarodzeniowy.

Jury przyznało dwa pierwsze miejsca, otrzymali je:
– rodzina Snażyk z Poręby Wielkiej w składzie: Zuzanna, Wojciech, Sabina
– rodzina Rękawek z Grojca w składzie: Katarzyna i Grzegorz z Zaborza
2 miejsce – rodzina Walus z Grojca w składzie: Adam, Kamila, Amelia
3 miejsce – rodzina Gałgan z Grojca w składzie: Filip i Zuzanna

Wyróżnienia otrzymali:
– Bartosz Danecki z Zaborza
– rodzina Czyrwik z Woli w składzie: Marcelina i Magdalena
– rodzina Waliczek z Pław w składzie: Emilia i Ewa
– rodzina Oczkowskich z Poręby Wielkiej w składzie: Jakub i Joanna
– rodzina Jasieniak z Zaborza w składzie: Szymon i Agata

Oficjalną część wigilijnego wieczoru zwieńczyła “Szopka Krakowska”. Przedstawienie zespołu “Modraszka” i Amatorskiego Ruchu Teatralnego połączyło współczesne wątki z ludową obrzędowością. W nudną teraźniejszość wypełnioną przez telewizyjne transmisje politycznych debat wkraczyły postaci z innego wymiaru. Anioł zwiastuje narodziny Dzieciątka.

„Jednak nieufny Żyd nie uznaje Go za Mesjasza. Tymczasem nowina sprawia, że tron chwieje się pod Herodem. Okrutny władca nie daje się przekonać trzem królom, więc – najdosłowniej – biorą go Diabli. Natomiast Gospodynię ocala złożenie pokłonu” – relacjonuje spotkanie Lech Chodacki z miesięcznika “Oświęcimska Gmina”.

Po występach i prezentacjach uczestnicy „Spotkania z tradycją” przystąpili do degustacji potraw świątecznych. Były oczywiście karpie, pierogi i wiele innych pyszności. Nie brakowało także wspaniałych wypieków.

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa