VIII Jarmark Świętojański – FOTO

Marcin Cichowski  |   Kultura i rozrywka  |   22 października 2018 20:08
Udostępnij

Wczoraj kęcki rynek wypełnił się kramami z rękodziełem i lokalnymi produktami w ramach tegorocznego Jarmarku Świętojańskiego.

Organizatorzy przygotowali występy, otwarte warsztaty rękodzielnicze, pokaz Korpusu Artylerii Zamku Tenczyn, Koncert Muzyki Dawnej, a także Plenerowe Widowisko Ognia. Na scenie jako pierwsza wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy OSP w Witkowicach, która pod okiem kapelmistrza Romana Marczyńskiego.

Potem na scenie pojawił się Ludowy Chór „Osieczanie” z Osieka, który powstał w 1983 roku z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich. Na scenie artyści zaprezentowali piosenki ludowe, przyśpiewki, piosenki okolicznościowe, biesiadne i religijne. Gdy czas spokojnie mijał, pośród kramów i kupców rozległa się wieść o nadchodzącym pojedynku zwaśnionych szlachciców, którzy postanowili rozwiązać swe spory na oczach uczestników.

Korpus Artylerii Zamku Tenczyn pokazał pojedynek, który na szczęście zakończył się bez rozlewu krwi. Przy okazji można się było dowiedzieć, jak strzelano z muszkietów, poznać kanon mody mieszczaństwa XVII wieku i obejrzeć prezentację broni białej z tego okresu. Grupę rekonstrukcyjną, która przygotowała dla wszystkie ciekawostki, tworzą miłośnicy historii okresu XVII wieku, ich siedzibą jest Zamek Tenczyn koło Krzeszowic, gdzie odtwarzają artylerię zamkową autoramentu zachodniego.

O godzinie 15 na scenie rozpoczął się przegląd etiud teatralnych „Z życia miasta św. Jana”, które specjalnie przygotowane na tę okazję opowiadały o historii Kęt oraz o patronie miasta –  św. Janie Kantym.

Na scenie zaprezentowali się artyści z Samorządowej Placówki Wychowania Przedszkolnego w Nowej Wsi, Susanna Urban z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 Kęty-Podlesie, z Samorządowej Placówki Wychowania Przedszkolnego nr 7 w Kętach, grupy teatralnej BAJDURKI z Domu Kultury w Kętach, Szkoły Podstawowej nr 1 im.św. Jana Kantego w Kętach oraz Wiktoria Gąsiorek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Witkowicach.

Sporą atrakcją były warsztaty rękodzielnicze. Uczestnicy zaczerpnęli wiedzy z zakresu tkactwa, druku na tkaninie i czerpania papieru. Podczas tkania i układania czcionek do druku Łódzka Grupa Kreatywna zagrała „ Koncert Muzyki Dawnej”. W swoim repertuarze późnośredniowiecznym zaprezentowane zostały utwory stworzone specjalnie na potrzeby tegorocznego Jarmarku Świętojańskiego.

Na zakończenie pojawili się artyści z Teatru Prawdziwego z Bielawy. Artyści przygotowali plenerowe widowisko ognia „Wędrówki św. Jana Kantego”. Spektakl obejmował pokaz pirotechniczny, świetlny oraz widowisko ognia. Sceny przedstawione przez Teatr Prawdziwy nawiązywały do historii życia św. Jana Kantego, który patronował przez cały czas trwania jarmarku.

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .