Święto Książki Dziecięcej, dzień 1 – FILM, FOTO

Materiał partnerski  |   Kultura i rozrywka  |   2 października 2019 19:22

Pierwszego dnia Święta Książki Dziecięcej w Galerii Książki w Oświęcimiu dzieci i młodzież między innymi poznali sposoby ilustracji.

Szkolne wycieczki spotkały się z Łukaszem Dębskim, Małgorzatą Strękowską-Zarembą, Małgorzatą Flis i Pawłem Wakułą. Podczas warsztatów w Muzeum Zamek w Oświęcimiu uczniowie wzięli udział w warsztatach z dawnymi księgami, uczyli się kaligrafii, a także poznali historię książek.

Podczas warsztatów młodzi goście wprowadzili dzieci krótkim wykładem, dostosowanym do wieku odbiorców, w świat ilustracji książkowych, urozmaicając wykład tworzonymi na oczach widzów rysunkami i zagadkami z historii ilustracji.

Nawiązując do zaprojektowanych przez siebie książek, opisuje proces pracy nad ilustracją, pokazuje warsztat i narzędzia pracy grafika w rozmaitych technikach malarskich i rysunkowych, z wykorzystaniem komputera włącznie.

Czytelnicy dowiedzieli się też, że nasi królowie i książęta byli ludźmi z krwi i kości, a przy okazji będą świadkami chrztu Polski i zjazdu gnieźnieńskiego, ujrzą klęskę zakonu krzyżackiego, przeniosą się w czasy Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego, dowiedzą się, skąd w Europie wzięła się kawa i będą towarzyszyć żołnierzom Napoleona, powstańcom styczniowym i rewolucjonistom.

O gościach:

Łukasz Dębski – prozaik, scenarzysta, autor licznych książek dla dzieci. Debiutował zbiorem “Wiórki, wiewiórki i inne bajki wierszem” (2001). Mieszka i pracuje w Krakowie a w swojej kawiarni na zbiegu ulic Felicjanek i Małej chętnie organizuje spotkania i imprezy literacke także dla małych czytelników. W 2007 roku Cafe Szafe – otrzymała nagrodę IBBY za za upowszechnianie czytelnictwa poprzez różnorodne formy promocji książki dla najmłodszych. Trudno się dziwić, bo spotkania dzieci z autorem to prawdziwa przygoda.

Małgorzata Strękowska-Zaremba – pisarka, dziennikarka; członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Polskiej Sekcji IBBY oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Autorka książek dla dzieci oraz powieści, opowiadań, tekstów edukacyjnych. Współautorka podręczników do nauczania zintegrowanego.

Małgorzata Flis – studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uprawia malarstwo, pastele, grafikę projektową, tworzy ilustracje książkowe. Jako grafik – projektant pracuje dla wielu wydawnictw i agencji reklamowych. Projektuje serie wydawnicze, okładki płytowe, kalendarze, plakaty i wizualizację firm.

Paweł Wakuła – autor w lekki i zabawny sposób przekazuje dzieciom nie tylko suche fakty, znane im już z podręczników do historii, ale także mało znane, zabawne anegdoty o polskich władcach. Jagiełło pod… prysznicem i cykl „Zdarzyło się w Polsce” to pełne humoru opowieści, które zaciekawią nawet tych, którzy dotąd uważali, że historia jest nudna jak flaki z olejem.

Podczas trwania Święta Książki Dziecięcej będzie trwał kiermasz książek. Będą do kupienia książki nominowane oraz najlepsze publikacje dla dzieci wybranych wydawnictw.

 

 

Patronat medialny trzydniowego wydarzenia sprawują Fakty Oświęcim

 

 

Zobacz również:

Kiermasz książek w Galerii Książki – FILM

Uczyli się kaligrafii i poznali historię książki – FILM, FOTO

Święto Książki Dziecięcej w Galerii Książki z eFO

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .