57. Tydzień Kultury Beskidzkiej

Jola Wodniak  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   25 lipca 2020 15:51
Udostępnij

57. Tydzień Kultury Beskidzkiej – Trwajmy w tradycji, wielkie i radosne święto folkloru rozpocznie się już w sobotę 25 lipca i potrwa dziewięć dni.

Większość wydarzeń to prezentacje w internecie. Planowane są również imprezy plenerowe, głównie w Wiśle, Szczyrku i Żywcu.

Transmisje

Na stronie internetowej www.tkb.art.pl i w mediach społecznościowych będzie można codziennie oglądać dwie transmisje – o godz. 18 i 20. Swój premierowy program przygotowała każda z miejscowości TKB.

Przypomnijmy, że jest ich osiem – Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim oraz Ujsoły, Jabłonków, Istebna. Niektóre programy transmitowane będą na żywo. Przede wszystkim usłyszymy dużo muzyki tradycyjnej, będą to zarówno zupełnie nowe materiały, jak i archiwalne. W ich realizacji brały udział regionalne zespoły folklorystyczne.

Prezentacje nagrywano w pięknych górskich plenerach albo skansenach. Pojawią się również: lekcja gwary, co nieco o strojach, sztuce ludowej, tradycyjnych instrumentach, kuchni regionalnej, odrobina poezji, a nawet płonąca huda. Usłyszymy wywiady z ludźmi TKB, z którymi powspominamy, jak to dawniej było na festiwalu. To wszystko o godz. 18.

Natomiast o 20 emitowane będą koncerty zespołów polskich i zagranicznych, które w ciągu ostatnich trzech lat brały udział w jednym z dwóch TKB-owskich konkursów – czyli w Festiwalu Folkloru Górali Polskich oraz Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych.

„Moi ostomili, bedziemy dla Wos śpiewać, grać, tońcyć, a zespoły z całego świata, które przyjezdzały w ostatnich latach zabowiom Wos na wesoło” – zapowiedział znany muzyk Krzysztof Trebunia-Tutka, konferansjer TKB.

Wydarzenia plenerowe

Na imprezy organizowane na świeżym powietrzu można wybrać się do Wisły, Szczyrku i Żywca. W dwa festiwalowe weekendy (czyli 25–26 lipca oraz 1–2 sierpnia), głównie na placach i w parkach, ale też na górskich szlakach, odbędzie się wiele koncertów kapel regionalnych i grup śpiewaczych.

W programie jest ponadto muzyka folkowa. Zagrają Trebunie-Tutki, Vołosi, Skład Niearchaiczny, Tekla Klebetnica, Turnioki. Oprócz muzyki będą też jarmarki, w tym Targi Sztuki Ludowej w Żywcu, oraz warsztaty rękodzieła, m.in. rzeźby w drewnie, malarstwa na szkle, budowy instrumentów ludowych, haftu. Wszystkie te wydarzenia będą się odbywać z zachowaniem wszelkich obostrzeń i zaleceń. Niestety zespoły folklorystyczne nie zaprezentują tańca.

51. Festiwal Folkloru Górali Polskich on-line

O tym, jak bardzo zespoły chcą występować, świadczy chociażby fakt, że w tym roku aż 148 zgłoszeń wpłynęło na 51. FFGP on-line (obejmujący wyłącznie konkurs kapel, grup śpiewaczych, instrumentalistów i śpiewaków ludowych). To pierwszy taki wynik w ponad półwiecznej historii konkursu, który organizowany jest w ramach TKB. Zdobywców Złotych Żywieckich Serc poznamy 2 sierpnia o godz. 18. podczas wirtualnego koncertu laureatów – pełnego góralskiego śpiewu i prawdziwej muzyki tradycyjnej.

 

 

Program:

25 lipca – sobota

godz. 18:00 TKB w Wiśle. Nadajemy z „perły Beskidów”
godz. 20:00 Z bliska i z daleka. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (2017-2019)

26 lipca – niedziela

godz. 18:00 Studio TKB w Szczyrku. Nadajemy spod Skrzycznego
godz. 20:00 Przeżyjmy to jeszcze raz. Laureaci 48. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu (2017)

27 lipca – poniedziałek

godz. 18:00 TKB w Żywcu. Nadajemy spod Grojca
godz. 20:00 Przeżyjmy to jeszcze raz. Laureaci 49. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu (2018)

28 lipca – wtorek

godz. 18:00 TKB w Makowie Podhalańskim. Nadajemy z Makowskiej Góry
godz. 20:00 Przeżyjmy to jeszcze raz. Laureaci 50. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu (2019) oraz fragmenty koncertu jubileuszowego „Karpacka dusza

29 lipca – środa

godz. 18 TKB w Oświęcimiu. Nadajemy z grodu nad Sołą

Program przygotowany przez oświęcimską estradę będzie różnorodny. Dzięki archiwalnym nagraniom zrealizowanym przez oświęcimskiego filmowca Henryka Lehnerta i Bartosza Gajdę oraz fotografiom Ryszarda Kozłowskiego, który przez 25 lat dokumentował prezentacje zespołów, będziemy mogli odbyć wspólną podróż w przeszłość. Zobaczymy, jak zmieniała się oświęcimska scena TKB.

Ponadto obejrzymy suitę podlaską w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Miasta Oświęcim Hajduki zarejestrowaną w 2018 roku z okazji 50-lecia zespołu oraz, w ramach Folkowych klimatów, koncert folkowo-rockowego zespołu Turnioki nagranego, w sali widowiskowej Oświęcimskiego Centrum Kultury, z udziałem publiczności 11 lipca, specjalnie dla widzów TKB – którego muzyka niesie sporą dawkę pozytywnej energii, przybliża góralską gwarę, przenosi duchem w górskie krajobrazy.

Koncert Turnioków zobaczymy również 2 sierpnia o godzinie 17.30 na telebimie na Rynku Głównym w Oświęcimiu.

godz. 20:00 Finał akcji #zatancujwdomu

30 lipca – czwartek

godz. 18:00 W mateczniku kultury Beskidu Śląskiego. Nadajemy z Istebnej
godz. 20:00 Z bliska i z daleka. 28. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (Wisła 2017)

31 lipca – piątek

godz. 18:00 Jabłonków. U górali na Zaolziu
godz. 20:00 Z bliska i z daleka. 29. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (Żywiec 2018)

1 sierpnia – sobota

godz. 18:00 Ujsolskie ognie, czyli skąd jesteśmy, dokąd zmierzamy. 42. Wawrzyńcowe Hudy
godz. 20:00 Z bliska i z daleka. 30. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (Wisła 2019)
godz. 21:30 Zapalenie wawrzyńcowej hudy

2 sierpnia – niedziela

godz. 18:00 Koncert laureatów 51. Festiwalu Folkloru Górali Polskich

 

 

Tydzień Kultury Beskidzkiej zacynomy!