Spotkanie przy armacie: Książęce rozgrywki

Redakcja eFO  |   Kultura i rozrywka  |   15 marca 2022 13:45
Udostępnij

Muzeum w Kętach zaprasza na kolejne, 103. Spotkanie przy armacie. O książętach raciborskich oraz oświęcimsko-zatorskich, ich związkach rodzinnych i politycznych w XV wieku opowie Jerzy Sperka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Spotkanie rozpocznie się we wtorek 22 marca o godz. 18 w sali wystaw czasowych kamienicy Rynek 16.

Warto przypomnieć, że Kęty w czasach pierwszej lokacji miasta, a wraz z nimi cała ziemia oświęcimska, znajdowały się w politycznych granicach księstwa rządzonego przez Piastów raciborsko-opolskich.

W wyniku kolejnych podziałów pod koniec XIII wieku z tej części dzielnicy śląskiej wyodrębniło się Księstwo cieszyńskie, a później (ok. 1317 r.) – Księstwo oświęcimskie.

Profesor Jerzy Sperka skupi się jednak na czasach późniejszych. Będzie to opowieść o dwóch Piastach, Przemysławie i Leszku oraz o Przemyślidach opawskich. Ci mieli bliskie relacje z książętami oświęcimskimi, a zwłaszcza zatorskimi: żoną Kazimierza I oświęcimskiego była Małgorzata, córka Jana II Żelaznego.

Janusz IV oświęcimski miał za żonę Barbarę, córkę Mikołaja V rybnickiego, a Kazimierz zatorski – Małgorzatę, jej siostrę, bardzo ambitną osobę. Razem wojowali z Królestwem Polskim w latach 40. i na początku 50. XV wieku, a jeszcze później razem wspierali Jagiellonów. Nie zabraknie w tym wystąpieniu prezentacji odkryć dotyczących urzędników Księstwa oświęcimskiego, informacji na temat rycerstwa z okolic Kęt i nakreślenia obrazu sytuacji polityczno-społecznej w tym okresie.

Prof. dr hab. Jerzy Sperka jest dyrektorem Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się późnym średniowieczem, zwłaszcza dziejami politycznymi Królestwa Polskiego za pierwszych Jagiellonów, Górnym Śląskiem, genealogią dynastyczną i szlachecką, dziejami miast na obszarze Górnego Śląska i Małopolski Zachodniej.

Jest autorem książek i wielu artykułów, wyróżniony przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej w 2002 r. za monografię o rodzinie Szafrańców. 

Wstęp jest bezpłatny

 

Najnowsze realizacje wideo