Ślepcy – legendarny spektakl w ogrodzie MDSM

Redakcja eFO  |   Kultura i rozrywka  |   12 czerwca 2021 08:53

Spektakl krakowskiego Teatru KTO „Ślepcy” rozpocznie się 12 czerwca godzinie 21 w ogrodzie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Po długim okresie zamknięcia i ograniczenia aktywności Domu Spotkań związanego z pandemią, bardzo cieszymy się, ze możemy ponownie zaprosić Państwa do naszego Domu, wchodząc z mocnym akcentem – prezentacją legendarnego, plenerowego spektaklu „Ślepcy”.

„To doświadczenie wyciskające z oczu łzy, czyniące „Ślepców” widowiskiem oszałamiającym wizualnie, tak wspaniałym jak tylko można sobie wyobrazić. Odnosi się wrażenie, że niebo krwawi połyskującym czerwonym deszczem – z recenzji Lyn Gardner, The Guardian, Edynburg.

Widowisko inspirowane jest powieścią portugalskiego noblisty José Saramago „Miasto Ślepców”. W roku 2012 spektakl otrzymał nominację do Nagrody Total Theatre Award w Enynburgu.  Do tej pory prezentowany był m.in. wAustrii, Belgii, na Białorusi, w Chorwacji, Kolumbii, Korei Południowej, Niemczech, Portugalii, Słowacji, Szkocji, na Ukrainie, oraz w wielu miastach Polski.

„W MDSM mieliśmy przyjemność gościć Teatr KTO już kilkakrotnie, natomiast spektakl „Ślepcy” zaprezentowaliśmy w 2014 roku jako część projektu Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego” – informują organizatorzy.

 

 

W związku z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi, liczba miejsc jest ograniczona. Bezpłatne wejściówki można pobrać w recepcji MDSM od 1.06.2021 r. lub zarezerwować telefonicznie pod numerem 33 843 21 07.

Scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne: Jerzy Zoń
Scenografia: Joanna Jaśko-Sroka
Kostiumy: Zofia de Ines, Joanna Jaśko-Sroka
Choreografia: Eryk Makohon

Obsada:

Karolina Bondaronek, Paulina Lasyk, Justyna Orzechowska, Natalia Pitry, Grażyna Srebrny-Rosa, Marta Zoń,  Zofia Zoń, Sławek Bendykowski, Bartek Cieniawa, Jacek Joniec, Aleksander Kopański, Paweł Monsiel, Michał Orzyłowski, Szymon Pater, Adam Plewiński
Premiera: 18 czerwca 2010, Kraków
Czas trwania: 60 minut

Monumentalne widowisko plenerowe – w 10 lat po premierze – w roku, w którym pandemia koronowirusa zatrzymała świat, jest jeszcze bardziej dotkliwą diagnozą współczesnych mechanizmów, nieracjonalnych wyborów, strachu, nieuczciwości i dezinformacji.

Coś co wczoraj wydawało się fikcją, dzisiaj może okazać się rzeczywistością…W niewyjaśnionych okolicznościach ludzie tracą wzrok. Epidemia rozpowszechnia się tak szybko, że wszyscy stają się wobec niej bezradni, a wybuchająca panika wprowadza chaos w pozornie ułożonym świecie. Władze w pośpiechu izolują pierwszą grupę ślepych w nieczynnym szpitalu psychiatrycznym. Zamknięta społeczność zaczyna rządzić się własnymi prawami, które wyznaczają role ofiar i oprawców, poddanych i panów. I tylko jedna osoba wie, że nie wszyscy są ślepi…Ślepcy to wstrząsające studium kondycji ludzkiej.

Teatr KTO powstał w Krakowie w 1977 r. Doświadczenia sceniczne, a także uliczne eksperymenty wykształciły specyficzny język tego teatru, którego tworzywem są: ciało aktora, głos, ruch, muzyka, a w bardzo ograniczonym wymiarze słowo. Teatr KTO stylem pracy i repertuarem.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Gdzie spędzisz wakacje?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .