Rycerze zawitali do Oświęcimia – FILMY, FOTO

Jola Wodniak  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   9 maja 2022 19:30

Niezwykłą imprezą okazał się kolejny Jarmark Kasztelański w stolicy powiatu oświęcimskiego, któremu patronował portal Fakty Oświęcim.

Przez dwa dni mieszkańcy mogli w kasztelańskim grodzie obcować ze średniowieczem.

50.000 grzywien szerokich groszy praskich. Jak Jan IV sprzedał księstwo królowi – 1457 roku to temat przewodni 11. edycji Jarmarku Kasztelańskiego.

Uczestnicy wydarzenia oprócz wielu atrakcji w plenerze mogli zwiedzić wystawę „Dwór Książęcy w Oświęcimiu. XIV – XV w.”, która ukazała biogramy książąt oświęcimskich, XV-wieczne pergaminy, numizmaty w tym halerze i szerokie grosze praskie, model bałwana solnego zwanego “oświęcimskim”-  czyli bryłę soli w kształcie walca i po raz pierwszy XVI-wieczny miecz katowski, oświęcimskiego kata. 

 

 

Ekspozycję wzbogacono o reprodukcje XIV-wiecznych strojów księcia i księżnej. Niemałą atrakcją była możliwość przebrania się w średniowieczne stroje, a także wypiekanie podpłomyków.

W ratuszu każdy chętny mógł obejrzeć wystawę i wysłuchać opowieści księcia oraz bezpłatnie zwiedzić wszystkie wystawy.

 

 

 

W niedzielę Rynek Główny w Oświęcimiu zapełnił się straganami z rękodziełem, produktami ekologicznymi, rzemiosła dawnego i innymi produktami i usługami, które nawiązywały do średniowiecza. Na scenie, płycie rynku oraz Bulwarach przez cały dzień goście jarmarku mogli przenieść się do XIV i XV  wieku.

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Jak oceniasz ofertę kulturalną powiatu?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .