Ruszyła Seniorska Współdzielnia Kultury – FOTO

Redakcja eFO  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   14 maja 2021 11:16
Udostępnij

Seniorska Współdzielnia Kultury rozpoczęła swoją działalność. Na czwartkowym spotkaniu gościł Jacek Fedorowicz.

Seniorska Współdzielnia Kultury ma za zadanie aktywizować osoby starsze na wielu płaszczyznach, zwiększając ich kompetencje kulturowe, aktywność społeczną i zaangażowanie w działania twórcze.

„Chcemy przekonać odbiorców, że kontakt z literaturą może owocować ciekawymi projektami, aktywnościami i atrakcyjnymi formami spędzania czasu wolnego, a biblioteka jako miejsce jest przyjazna seniorom. Projekt zakłada interakcję, współtworzenie i współodpowiedzialność za kształt oferty tworzonej dla osób w złotym wieku” – tłumaczy Agata Szyszka-Mądro, dyrektorka kęckiej książnicy.

Seniorzy, którzy zadeklarują udział w projekcie mają się stać jednocześnie partnerami w realizacji pomysłów, oferując swoje zaangażowanie i wymianę doświadczeń, umiejętności

Seniorska Współdzielnia Kultury

Oferować będzie spotkania autorskie z cenionymi autorami literatury popularnej (w czerwcu szykują się odwiedziny Jarosława Kreta i Izabeli Frączek), spotkania eksperckie, zajęcia z zakresu obsługi komputera i Internetu, których celem będzie popularyzacja cyfrowych zasobów kultury. 

 

 

Uczestnicy warsztatów w kameralnych grupach będą zwiedzać muzea, galerie, słuchać koncertów i przeglądać zasoby elektroniczne polskich i zagranicznych bibliotek. Dzięki zajęciom nabiorą odwagi w korzystaniu z nowoczesnych technologii i wykorzystywaniu jej do wzmacniania swoich kompetencji kulturowych. 

„W ofercie współdzielni znajdzie się również miejsce na kreację, w związku z czym odbędą się spotkania twórcze inspirowane literaturą. Fragment wiersza czy opowiadania będzie impulsem do stworzenia prostych dekoracji i ozdób” – twierdzą pomysłodawcy współdzielni.

Zadanie pozwala również na dzielenie się własną twórczością literacką

W otoczeniu biblioteki nie brakuje piszących seniorów, którzy będą mieli okazję zaprezentować swoje pióro na spotkaniach pod nazwą „kawa z literami”. Zajęcia będą miały kameralny charakter, co pozwoli na głębię przeżyć i bogactwo doświadczeń. 

Ukoronowaniem projektu będzie Przegląd Rzeczy Ładnych – seniorskich wierszy, opowiadań, obrazów, rzeźb, rękodzieła itp. 

Przegląd będzie okazją do prezentacji talentów, pasji, umiejętności i twórczego dorobku osób starszych.