Rusza VIII Przegląd Muzyczny Kęckie Noce Rockowe

Marcin Cichowski  |   Kultura i rozrywka  |   24 lipca 2018 07:31
Udostępnij

Kęckie Noce Rockowe to już tradycja. KNR ma wyłonić najlepszych z pośród rywalizujących ze sobą zespołów. Zgłoszenia można przesyłać do 15 sierpnia.

Do przeglądu mogą przystąpić amatorskie zespoły muzyczne, prezentujące muzykę rockową, metalową, ska, reggae, folk oraz wszelkie inne jej odmiany. Zespół „amatorski” to zespół, który nie ma podpisanego kontraktu płytowego z wytwórnią fonograficzną oraz innymi firmami profesjonalnie zajmującymi się szeroko rozumianą promocją muzyczną.

Celem przeglądu jest prezentacja twórczości początkujących wykonawców, konfrontacja twórczości młodych artystów z oceną publiczności oraz jury, a główną nagrodą jest profesjonalne nagranie studyjne.

Koncerty w ramach przeglądu KNR odbędą  się 8 września na scenie plenerowej domu kultury, a gwiazdą wieczoru będzie zespół KSU.

Do pobrania:

KNR – regulamin

Zgłoszenie KNR

Grupa KSU

Zespół początkowo wykonywał typową muzykę punkrockową i z tym nurtem jest powszechnie utożsamiany, z czasem jednak wykształcił własny styl – bliższy szeroko pojętemu rockowi. Przez pierwsze lata swojej działalności kapela zajmowała się graniem coverów utworów grup takich jak Black Sabbath, Deep Purple czy Led Zeppelin. W roku 1978 przyjęła nazwę KSU, pochodzącą od tablic rejestracyjnych wydawanych pojazdom w dawnym województwie krośnieńskim (w Ustrzykach Dolnych – KSU). Od tego czasu zaczęła też grać punk rocka. Członkowie zespołu napisali nawet list do Radia Wolna Europa z prośbą o emisję zagranicznej muzyki rockowej (Sex Pistols, The Damned). KSU od początku istnienia popierało ideę WRB – Wolną Republikę Bieszczad.

Lata 80. to czas wzrostu popularności zespołu. Dzięki znajomości z Kazikiem Staszewskim, grupa wystąpiła w 1980 roku na ogólnopolskim festiwalu zespołów rockowych Nowej Fali w Kołobrzegu i odniosła wielki sukces. Często zmieniał się skład personalny kapeli. Lata 80. to również okres, w którym członkowie zespołu zmuszeni byli do odbycia służby wojskowej. Dla Siczki, wokalisty KSU, służba w jednostce stała się inspiracją do napisania „1944″, „Po drugiej stronie drzwi”, „Skazanego na 716 dni” czy „Umarłych drzew”. W 1988 roku podczas jednego z koncertów grupa została zauważona przez właściciela studia RSC – Andrzeja Wiśniowskiego. W maju tego samego roku nagrała swój debiutancki album „Pod prąd”. Pod koniec lat 80. powstał następny krążek „Ustrzyki”.

Początek lat 90. był dla KSU okresem niepomyślnym. Z powodu nieporozumień podczas nagrywania teledysku do utworu „Ustrzyki” doszło do tego, że A.I.A. zrezygnowała z promowania zespołu, a Adam „Dżordż” Michno opuścił jego skład. Na jego miejsce przyjęty został Bartłomiej „QQŚ” Kądziołka. W 1993 roku ukazał się kolejny album – „Moje Bieszczady”. W połowie lat 90. wydane zostały „Na 15-lecie!” oraz „Bez prądu”, zawierające nowe aranżacje starszych nagrań grupy. W 1997 Eugeniusz „Siczka” Olejarczyk zaczął rejestrować materiał na nowy album „Ludzie bez twarzy”. Po przerwaniu prac, płyta ukazała się w 2002 roku. W roku 2008 zespół obchodził 30-lecie swojego istnienia, co zaowocowało wydawnictwem „XXX-lecie, Akustycznie”. Zawiera ono starsze nagrania grupy wykonane w konwencji folkowo-akustycznej. Poza tym znajduje się na nim także pięć nowych utworów.