Radny PiS chce cenzury „Kleru”

Jola Wodniak  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   28 września 2018 09:58

Jakub Przewoźnik, radny PiS w Oświęcimiu ruga lokalne medium za propagowanie filmu „Kler”. Powrotu do cenzury jednak nie będzie. Wszystkie rezerwacje w kinie są zajęte.

Radny Przewoźnik napisał w internecie, że radio Oświęcim, działające w strukturach miejskiej biblioteki, nie powinno propagować filmu Smarzowskiego, rozdając darmowe bilety. Powołuje się przy tym na fakt, że nie wypada tego robić w mieście, którego patronem jest św. Jan Bosko.

Święci się obrażą?

„Czy film, który otrzymał nagrodę 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni powinien być sztucznie i nienaturalnie promowany poprzez rozdawanie biletów przez samorządy?”

„Jestem katolikiem i uważam, że film ten w mojej opinii jest upokorzeniem dla wszystkich katolików” – informuje Fakty Oświęcim radny Przewoźnik.

„Nie wypada aby miasto, którego patronem jest Jan Bosko i w którym zginęło wielu duchownych w KL Auschwitz w tym patron ziemi oświęcimskiej święty Maksymilian propagowało film „Kler” – napisał Jakub Przewoźnik Faktom Oświęcim, które zainteresowały się kontrowersyjnym wpisem radnego.

Kino pęka w szwach

„Film będzie gościł na naszych ekranach przez najbliższy miesiąc, a to za sprawą tak ogromnego zainteresowania ze strony naszych widzów” – informuje Fakty Oświęcim Magdalena Etmańska, zastępca dyrektora kina Planet Cinema – „Tydzień temu ruszyła przedsprzedaż biletów i rezerwacja, w przeciągu kilku dni na seanse premierowe zabrakło już miejsc. Mamy sprzedany praktycznie cały weekend – to sukces, sukces Wojtka Smarzowskiego i jego głośnych filmów”.

„Film Kler, jak również inne tytuły w reżyserii Wojtka Smarzowskiego to pozycja obowiązkowa dla każdego widza. To jeden z tych filmów, który nami wstrząśnie, skłoni do dyskusji, otworzy nam oczy na problemy, które nas dotykają. Ale Kler to też doskonale aktorstwo, świetne zdjęcia i montaż oraz charakteryzacja, a to wszystko sprawia, że obraz Smarzowskiego to wybitne dzieło filmowe” – dodaje Etmańska.

15 minut po opublikowaniu materiału otrzymaliśmy stanowisko Oświęcimskiego Centrum Kultury.

„Ze względu na szereg imprez zaplanowanych Oświęcimskim Centrum Kultury od września do grudnia i w związku z tym brakiem dostępności sali na codzienne regularne seanse filmowe, nie planujemy z wyprzedzeniem repertuaru kinowego, a jedynie wydarzenia specjalne (Sztuka na ekranie).Filmu „Kler ” nie ma w chwili obecnej w repertuarze Naszego Kina” – informuje Adam Kuta z Oświęcimskiego Centrum Kultury.

„Projekcje filmowe w jednej, wielofunkcyjnej sali – w której odbywają się imprezy sprawiają, że budujemy repertuar złożony przede wszystkim z filmów niekomercyjnych i staramy się, żeby mieszkańcy miasta mieli dostęp do tytułów, które nie są grane w kinie wielosalowym w Oświęcimiu. Oferta dystrybutorów jest bardzo bogata i trzeba dokonywać trudnych wyborów tytułów do zagrania (np. 21 września do kin weszło siedem tytułów, 28 września na ekrany wchodzi 13 filmów, a 5 października wchodzi osiem filmów)” – dodaje Kuta.

Na naszym konkursowym profilu na Facebooku również zaprosiliśmy czytelników do zabawy:

Film "Kler" od piątku na ekranach kin!WYBIERACIE SIĘ?Pamiętajcie, że u nas możecie wygrać podwójne zaproszenie do kina;)Kliknij i weź udział w konkursie: https://goo.gl/yuPtyN

Opublikowany przez Fakty Oświęcim / Konkursy FO Niedziela, 23 września 2018

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Zaszczepisz się przeciwko COVID-19?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .