Radek Rak dołączy do artystów pióra uhonorowanych tablicą w Alei Pisarzy

Jola Wodniak  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   21 września 2022 06:00
Udostępnij

Radek Rak dołączy do artystów pióra uhonorowanych tablicą w Alei Pisarzy przy oświęcimskiej książnicy. Na tablicy z brązu znajdzie się cytat zaczerpnięty z książki Raka „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

Brzmi on:

„Im co więcej kosztuje, tym mniej jest warte. A wężowe serce warte jest bardzo wiele”.

Po odsłonięciu płyty w alei organizatorzy zapraszają do Informatorium na spotkanie autorskie z uhonorowanym, które moderował będzie Paweł Majka, polski pisarz specjalizujący się w fantastyce, dziennikarz i pracownik mediów.

Radek Rak

Polski pisarz fantastyki oraz lekarz weterynarii, pracuje w swoim zawodzie. Mieszka w Dębicy na Podkarpaciu. Lokalny patriota, miłośnik gór, zwłaszcza Beskidu Niskiego.

Publikował opowiadania w „Nowej Fantastyce”, „Lampie” i e-zinie „Esensja”. Jego pierwsza powieść nosi tytuł „Kocham cię, Lilith” (2014).

W 2017 roku za powieść „Puste niebo” (2016) otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.
W 2020 nominowany do nagrody NIKE za książkę “Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

Będzie to już 20 płyta w Alei Pisarzy

„W tym roku obchodzimy mały jubileusz – dziesięciolecia Alei, dlatego październikowe wydarzenie uświetni recital popowo-jazzowy Karoliny Śleziak – „Ciepło”, wokalistki, instrumentalistki i kompozytorki” – zachęca do udziału Agnieszka Tracz z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego Galeria Książki w Oświęcimiu

Idea realizacji Alei Pisarzy w Oświęcimiu nawiązuje do popularnych na całym świecie Alei Gwiazd, przy czym w odróżnieniu od idoli masowej kultury medialnej dowartościowaniu podlega tu sztuka słowa. Aleja Pisarzy przy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego Galeria Książkiw Oświęcimiu ma na celu upamiętniać wybitnych, żyjących pisarzy, którzy osobiście biorą udział w uroczystości wmurowania w Alei Pisarzy pamiątkowej płyty, ozdobionej ich autografem i wybranym cytatem z ich twórczości. 

Swoje płyty w oświęcimskiej Alei Pisarzy odsłonili już:

Andrzej Stasiuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Ewa Lipska, Zofia Posmysz, Marcin Świetlicki, Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Ryszard Krynicki, Wanda Chotomska, Wiesław Myśliwski, Dorota Masłowska, Mariusz Szczygieł, Urszula Kozioł, Wojciech Jagielski, Adam Zagajewski, Szczepan Twardoch, Małgorzata Szejnert, Magdalena Grzebałkowska. Realizowany projekt ma także w oczach społeczności kraju i świata poszerzać symbolikę Oświęcimia – Miasta Orędownika Pokoju – o kulturowe i pokojowe treści.

„Zapraszamy serdecznie w piątek 28 października o godz. 17 do Alei Pisarzy przy oświęcimskiej bibliotece” – dodaje Agnieszka Tracz.

 

 

Zobacz również:

Kolejne tablice w Alei Pisarzy odsłonięte – FOTO

 

 

Najnowsze realizacje wideo