Poznaj powojenną tożsamość żydowskich pisarek

Jola Wodniak  |   Kultura i rozrywka  |   24 października 2024 19:39
Udostępnij

5 listopada Urszula Chowaniec opowie o tożsamości powojennych żydowskich pisarek. Wykład online dostępny na profilu Oshpitzin i Café Bergson.

Oshpitzin oraz Café Bergson zapraszają na wyjątkowy wykład online prof. Urszuli Chowaniec zatytułowany „Opowieści o żydowskich pisarkach i ich świeckich tożsamościach”. 

Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 5 listopada o godzinie 19 i będzie transmitowane na żywo na profilach społecznościowych obu organizacji. Prof. Chowaniec przybliży sylwetki trzech wybitnych pisarek: Chawy Rosenfarb, Zenii Marnickowskiej Larsson oraz Ireny Klepfisz, które mimo trudnych doświadczeń po Zagładzie odnalazły swoje miejsce w różnych częściach świata.

Tematyka wykładu

Podczas wykładu prof. Urszula Chowaniec skupi się na tożsamości powojennej żydowskiej, analizując życie i twórczość trzech wyjątkowych autorek. Chawa Rosenfarb tworzyła w Kanadzie, pisząc w języku jidysz, Zenia Marnickowska Larsson wybrała Szwecję i język szwedzki, natomiast Irena Klepfisz osiągnęła sukces w Stanach Zjednoczonych, pisząc po angielsku. 

Mimo różnorodnych języków i kultur, w których działały, łączyło je pytanie o to, co znaczy być świecką Żydówką po doświadczeniu Zagłady. Prof. Chowaniec poruszy kwestie tożsamości, pamięci oraz poszukiwania nowego miejsca w świecie po wojnie.

O prelegentce

Urszula Chowaniec to uznana literaturoznawczyni i kulturoznawczyni, specjalizująca się w literaturze i historii kobiet. Mieszka w Sztokholmie, gdzie wykłada kobiecą literaturę żydowską na Paideia Folkhögskola oraz na Uniwersytecie w Lund. W Polsce pełni funkcję profesorki na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego, gdzie prowadzi zajęcia z literatury popularnej oraz adaptacji filmowych. Jest autorką licznych monografii, w tym „Melancholic Migrating Bodies in Contemporary Polish Women’s Writing”.

Jak dołączyć do wydarzenia?

Wykład będzie transmitowany na żywo na profilu Oshpitzin oraz Café Bergson. Aby dołączyć do wydarzenia, wystarczy skorzystać z linku TUTAJ

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w tej fascynującej podróży przez powojenne losy żydowskich pisarek.

 

Najnowsze realizacje wideo