Polska-Portugalia-Szkocja, czyli Grease po europejsku – FILM, FOTO

Jola Wodniak  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   7 czerwca 2019 12:11

Młodzież z Polski, Szkocji i portugalskiej Madery wystawiła w Oświęcimiu legendarny broadwayowski musical „Grease”. A wszystko za sprawą programu Erasmus.

„Jest to kolejny, bardzo pozytywny przykład, że Polska doskonale się sprawdza w strukturach Unii Europejskiej, w tym przypadku w ramach programu Erasmus. Młodzi ludzie mają szansę poznać kulturę swoich europejskich sąsiadów i zawrzeć znajomości, niejednokrotnie nie na rok, czy dwa” – powiedział portalowi Fakty Oświęcim Paweł Kobielusz, wicestarosta oświęcimski.

Świetny występ

Olivia Newton-John i John Travolta z pewnością byliby zachwyceni, gdy obejrzeliby polsko-portugalsko-szkocki musical, w którego filmowej wersji wystąpili. Aktorzy zachwycają bowiem pasją, polotem i talentem, które to doskonale widać w lekkości, w jaką ubrali Grease. Fragmenty musicalu, będącego doskonale skrojonym garniturem, można obejrzeć w sobotę 8 czerwca na Rynku Głównym w Oświęcimiu. Więcej w zapowiedzi „Fragmenty Grease 4.0 zobaczysz w sercu Oświęcimia”.

Przygotowania do projektu

Niespełna rok dyrekcja Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu zaczęła myśleć o stworzeniu międzynarodowego projektu w formie przedstawienia muzycznego. Pomogła rozmowa z Natalią Germanek z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego.

„Okazało się, że fundacja jest zainteresowana współpracą z nami. Wtedy podzieliłam się pomysłem  z naszymi muzykami – Kamilą Sibik i Januszem Majcherkiem, którzy przyjęli go z dużym entuzjazmem” – mówi Faktom Oświęcim Bogumiła Goryczka, dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu.

Powstały pierwsze ramy projektu i po przeanalizowaniu różnych możliwości pomysłodawcy wybrali musical Grease. Dość szybko zgłosiły się dwa teatry młodzieżowe – ze Szkocji i Madery. Rozpoczęły się szczegółowe opracowywanie harmonogramu całego projektu. Do zespołu roboczego dołączyła też Anna Kądziołka. Na koniec września 2018 roku projekt był gotowy, a potem nastąpiły długie miesiące oczekiwania na decyzję Agencji Narodowej Programu Erasmus+.

Nieoficjalna akceptacja

„W lutym pojawiła się nieoficjalna wiadomość, że mamy wstępną akceptację. Jednak z powodu przewidywanego Brexitu, sprawa się skomplikowała i przez kolejne dwa miesiące nie wiedzieliśmy, czy to się uda. Finał oczekiwań był szczęśliwy” – cieszy się Bogumiła Goryczka.

Wspólne działania w Oświęcimiu rozpoczęli w sobotę 1 czerwca, zwieńczyli je świetnym wykonaniem musicalu w czwartek 6 czerwca w Oświęcimskim Centrum Kultury. Przez te dni uczestnicy projektu poznali się wzajemnie i zaprzyjaźnili – pracowali oraz odpoczywali razem, w atmosferze radości oraz otwartości na inne zwyczaje i elementy kultury.

Pierwszy wspólny wieczór poświęcili Polsce

Młodzież nauczyła gości poloneza i wspólnie śpiewali polskie piosenki. Była też degustacja typowo polskich produktów. Kolejne wieczory poświęcone były Portugalii i Szkocji. I tu mnóstwo było muzyki i tańca.

Oczywiście, większość czasu młodzież poświęciła na przygotowania do przedstawienia. Były to przede wszystkim warsztaty teatralne, muzyczne i taneczne. Ale były też panele dyskusyjne. Młodzi ludzie dyskutowali o wielu problemach ich dotykających, bez względu na to, w jakim kraju żyją. Próbowali je zdefiniować oraz określić możliwości ich rozwiązywania.

Wspaniały efekt

„Wczoraj, po zakończeniu spektaklu stwierdziłam, że stworzenie go w tak krótkim czasie z tak wspaniałym efektem, graniczyło z cudem, a jednak się udało. Jest to zasługa tych wspaniałych, zdolnych i wartościowych młodych ludzi. I za to im wszystkim pięknie dziękuję. Za wspólną pracę dziękuję też pełnym zaangażowania opiekunom merytorycznym. Te dni były dla nas bardzo intensywne i wyczerpujące, ale satysfakcja końcowa sprawia, że zapominamy o trudach i skupiamy się wyłącznie na sukcesie i niezapomnianych wrażeniach” – stwierdza dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu.

 

„Pierwszy raz widziałem musical na żywo, byłem pod wielkim wrażeniem dla tej pasji pokazanej przez młodzież. Zobaczyłem przeszczęśliwych młodych ludzi, którzy robią to, co naprawdę kochają. Mam nadzieję, że program Erasmus będzie kontynuowany i nasza młodzież będzie mogła odwiedzić swoich portugalskich i szkockich partnerów” – dodał wicestarosta powiatu oświęcimskiego.

 

 

 

Zobacz również:

Fragmenty Grease 4.0 zobaczysz w sercu Oświęcimia

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa