Położna z Auschwitz. Spotkanie z autorką książki o Stanisławie Leszczyńskiej

Redakcja FO  |   Kultura i rozrywka  |   8 stycznia 2020 07:26

Café Bergson w Oświęcimiu zaprasza w środę 15 stycznia o godz. 18 na spotkanie z Magdą Knedler, autorką książki „Położna z Auschwitz”.

„Położna z Auschwitz” to przejmująca powieść o Stanisławie Leszczyńskiej. W piekle obozu koncentracyjnego ocaliła tysiące dzieci.

Magda Knedler jest autorką kilkunastu powieści, m.in. „Moich przyjaciółek z Ravensbrück”. Dwukrotnie była nominowana do nagrody WARTO. Jest laureatką nagrody EMOCJE przyznawanej przez Radio Wrocław Kultura za „powieści, które dowodzą, że gatunkowa wszechstronność i pisarska pracowitość idą w parze z wysoką jakością literacką”.

Do KL Auschwitz trafia kolejny transport więźniarek

Wśród nich jest położna z Łodzi, która na własną prośbę zaczyna pracę w nieludzkich warunkach: bez wody, podstawowych narzędzi medycznych i leków. Porody przyjmuje na piecu przykrytym starą derką. Wielokrotnie ryzykuje życie, przeciwstawiając się rozkazom bezwzględnego Josepha Mengele. Robi wszystko, by chronić dzieci przed okrutnymi eksperymentami. Wspiera młode matki, którym siłą odebrano niemowlęta i wysłano je do Rzeszy. Albo na śmierć.

„Powieść przedstawia losy niezwykłej, heroicznej kobiety, która w dramatycznych warunkach obozu koncentracyjnego niosła pomoc kobietom ciężarnym i ich przychodzącym na świat dzieciom, najmniejszym i najbardziej bezbronnym ofiarom KL Auschwitz” – mówi Teresa Wontor-Cichy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, która poprowadzi spotkanie z autorką tej poruszającej książki.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa