Polanim. Z Polski do Izraela

Redakcja eFO  |   Kultura i rozrywka  |   26 października 2019 17:58

Café Bergson zaprasza we wtorek 5 listopada o godz. 18 na spotkanie z Karoliną Przewrocką-Aderet – Polanim. Z Polski do Izraela.

Karolina Przewrocka-Aderet

Dziennikarka, korespondentka „Tygodnika Powszechnego” z Izraela. Współautorka antologii Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny oraz z ks. Adamem Bonieckim – książki W Ziemi Świętej. Nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Współpracowała z polskimi i niemieckimi mediami (m.in. „Przekrojem”, TVP Kultura, Polską Agencją Prasową, krakowską „Gazetą Wyborczą”, portalem gazeta.pl, Deutsche Welle oraz „Der Freitag”), najnowszą książkę Polanim. Z Polski do Izraela wydało w roku 2019 wydawnictwo Czarne.

W Izraelu mówią o sobie Polanim

Polacy, choć od lat mieszkają we własnym, żydowskim kraju, podskórnie wciąż są związani z miejscem pochodzenia. Dzieli ich stosunek do Polski, uzależniony od roku i okoliczności wyjazdu, łączy sentyment do kultury i języka. I tęsknota za tym, co najlepiej im znane: zapachami, smakami, pejzażem, sposobem myślenia czy zachowania nieprzystającym do bliskowschodniej rzeczywistości.

Opowiada ich historie

Karolina Przewrocka-Aderet wiedziona reporterską intuicją odnajduje niezwykłych Polanim i opowiada ich historie. Są tragiczne, sentymentalne, nieraz zabawne: czytamy o grupie Żydów, którzy w 1934 roku wyruszyli z Warszawy do Palestyny na rowerach, o włocławiance, która wiosną 1948 roku przygotowała ceremonię ogłoszenia niepodległości kraju, o telawiwskim Gomułkowie, zamieszkiwanym przez emigrantów z lat 50., o polskich architektach uczestniczących w budowie Tel Awiwu.

O tych, którzy do Polski wrócili, i o tych, którzy stworzyli sobie namiastkę Polski w Izraelu. 

Wstęp na spotknaie jest bezpłatny

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa