„Oświęcim – Praga”, historia niezwykłego auta – FILM

x-news / Agencja TVN  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   23 maja 2020 09:00

Film „Oświęcim – Praga” to historia niezwykłego auta. Pomysłodawcą był Mirosław Ganobis, historyk hobbysta, reżyser i scenarzysta filmu.

„To był niezwykły samochód, ponieważ nasi mechanicy, nasi inżynierowie zaczęli udoskonalać czeski samochód. Była nawet anegdota, że Ford wysłał szpiegów tutaj do Oświęcimia, żeby wykradli dokumentację, co tak wyjątkowego posiadał ten samochód, że wygrywał rajdy” – powiedział Ganobis.

Kto jeździł samochodem Oświęcim-Praga? Jak powstawał film? Mirosław Ganobis opowiada, jakie historie związane z Oświęcimiem odkrył.

 

 

Akcja zaczyna się w 1929 roku, gdy w Oświęcimiu na miejscu dawnej Fabryki Śrub, Nitów i Gwoździ oraz Fabryki Urządzeń Rolniczych „Potęga” powstaje spółka Zjednoczone Fabryki Maszyn i Samochodów „Oświęcim”. Jej założycielami, a potem głównymi udziałowcami byli Artur Potocki z Krzeszowic i Roger Raczyński z Rogalina pod Poznaniem.

Obaj panowie doskonale zdawali sobie sprawę, że aby spełnić pomysł produkcji samochodów potrzebna jest pomoc z zagranicy. I tak doszło do współpracy z Czesko-Morawską Fabryką „Praga”.

„Premiera pełnometrażowego filmu miała się odbyć 30 kwietnia w OCK, jednak z powodu pandemii pokaz odwołaliśmy. Nie wiadomo, kiedy film będziemy mieli możliwość pokazać publiczności” – mówią twórcy filmu.

Zobacz również:

Zobacz teledysk do filmu Oświecim-Praga – FILM

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Zaszczepisz się przeciwko COVID-19?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .