OŚWIĘCIM. I Rajd Konny trasą ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego z KL Auschwitz

0 Jola Wodniak  |   Kultura i rozrywka  |   30 kwietnia 2015

W piątek pierwszego maja ponad 20 ułanów wyruszy okolic Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau do Alwerni szlakiem ucieczki Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego z niemieckiego obozu KL Auschwitz.

– Inicjatywą tą chcemy oddać hołd bohaterskim uciekinierom, ale także przybliżyć sylwetkę rotmistrza Witolda Pileckiego mieszkańcom Małopolski Zachodniej – podkreśla Ryszard Sobieraj, prezes Stowarzyszenia Krzewienia Tradycji Kawalerii.

Rajd rozpocznie się od zapalenia zniczy pod „Ścianą Straceń” na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz (9:00). Następnie uczestnicy wałami nad Sołą przejadą na oświęcimskie bulwary (9:30), gdzie spotkają się z mieszkańcami miasta. Kolejne postoje zaplanowano w Bobrku (gmina Chełmek) przy Domu Ludowym (ok. 11:00 – 12:00), w Skansenie Wygiełzów pod zamkiem Lipowiec w Babicach (ok.14:00). Do Alwerni kawalerzyści dotrą ok. 17:00. Przy klasztorze oo. Bernardynów wezmą udział w nabożeństwie majowym.

– W miejscach postoju kawalerzystów mieszkańcy okolicznych miejscowości będą mieli możliwość wysłuchania opowieści o Witoldzie Pileckim, obejrzenia dokumentalnego filmu „Ucieczka z Piekła. Śladami Witolda Pileckiego” zrealizowanego przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento oraz spotkania z twórcami – mówi Paulina Wądrzyk, prezes Stowarzyszenia Auschwitz Memento. 

I Rajd Konny im. Witolda Pileckiego odbywa się pod patronatem starostów oświęcimskiego i chrzanowskiego. Organizatorami są Stowarzyszenie  Krzewienia  Tradycji Kawalerii im. Rotmistrza  Witolda Pileckiego z Chrzanowa oraz oświęcimskie Stowarzyszenie Auschwitz Memento / Akcja Projekt: Pilecki.

Program I Rajd Konny trasą ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz

godz. 8:30 – przyjazd uczestników na parking po byłym PKS w Oświęcimiu – wjazd z ul. Więźniów Oświęcimia na terenie byłego KL Auschwitz.
godz. 9:00 – zapalenie znicza pod ścianą śmierci na terenie byłego KL Auschwitz.
godz. 9:10 – wyjazd uczestników rajdu w kierunku rzeki Soły ulicą St. Leszczyńskiej.
godz. 9:30 – przemarsz wałami nad Sołą na bulwary w pobliżu oświęcimskiego Rynku.
godz.11:00 – prezentacja sylwetki rtm. Witolda Pileckiego oraz projekcja filmu „Ucieczka z piekła” w Domu Ludowym w Bobrku.
godz.12:00 – przybycie Ułanów do Domu Ludowego w Bobrku.
godz. 14:00 – postój na terenie Skansenu w Wygiełzowie Babicach i spotkanie z mieszkańcami oraz prezentacja sylwetki rtm. Witolda Pileckiego i projekcja filmu „Ucieczka z piekła”  .
godz. 17:00 – Zakończenie rajdu przy Klasztorze wraz z nabożeństwem majowym w Klasztorze oo. Bernardynów. Po nabożeństwie spotkanie z mieszkańcami oraz prezentacja sylwetki rtm. Witolda Pileckiego i projekcja filmu „Ucieczka z piekła” .

Pilecki z Redzejem i Ciesielskim zbiegli z obozu KL Auschwitz w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Poprzez Babice, Alwernię, Tyniec, Puszczę Niepołomicką w pierwszych dniach maja dotarli do Bochni i Nowego Wiśnicza, gdzie ukrywali się przez następne miesiące. W majątku Koryznówka należącym do Tomasza Serafińskiego Pilecki pisał dla władz Armii Krajowej swój pierwszy raport z Auschwitz.

70 lat później trasę ucieczki odtworzyli muzycy rockowego zespołu Forteca, którzy pokonali ją w zbliżonych do historycznych warunkach. W rok później ma murze kościoła Bernardynów w Alwerni zawisła pamiątkowa tablica upamiętniająca ucieczkę Pileckiego z Auschwitz. Od poniedziałku, 27 kwietnia, trasą ucieczki Witolda Pileckiego podąża samotnie Małgorzata Iłłakowicz spokrewniona ze słynną poetką Kazimierą Iłłakowiczówną.

– Dla pani Małgorzaty to forma pielgrzymki, dlatego nie towarzyszymy jej z kamerą – mówi Bogdan Wasztyl ze Stowarzyszenia Auschwitz Memento.

Witold Pilecki ps. „Witold”, „Druh”; nazwiska konspiracyjne „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński”, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński”; kryptonim T-IV (ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie) – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego.

Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Oskarżenie anulowano w 1990. W 2006 otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika. 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa