Ogród w Oświęcimiu. Historia Towy Berlinski

Redakcja eFO  |   Kultura i rozrywka  |   6 kwietnia 2021 11:56

Towa urodziła się 106 lat temu w Oświęcimiu. Mieszka w Jerozolimie, a w rocznicę urodzin kobiety opowiadać o niej będzie Andrzej Niziołek.

Towa 

Urodziła się w Oświęcimiu jako Gusta Wolf, córka chasyda, właściciela sklepu z meblami Samuela Wolfa i Gizeli z domu Horowitz. Mieszkali przy ulicy Zaborskiej 13. Na początku lat 30. ubiegłego wieku przyszedł gospodarczy kryzys. Wolfowie stracili sklep i dom. Wyjechali do Krakowa, przenieśli się do Sosnowca.

W 1938 r., wraz z mężem Eliaszem, poprzez Włochy, nielegalnie dotarli do Palestyny. Niemal cała jej rodzina, która pozostała w Polsce, została zamordowana w KL Auschwitz.

W nowej ojczyźnie Towa rozwijała swoje artystyczne pasje. Uczęszczała do szkoły dramatycznej przy teatrze Habima w Tel Awiwie, występowała w teatrze Cameri, studiowała malarstwo w Paryżu i jerozolimskiej Akademii Sztuk Pięknych Becalel. 

Za swoją działalność artystyczną została uhonorowana szeregiem prestiżowych izraelskich nagród m.in. Mordechaj Isz Szalom za całokształt twórczości i znaczący udział w rozwoju sztuki (2000).

Towa mieszka w Jerozolimie i 19 kwietnia świętuje swoje 106. urodziny

„Tu, w tym miejscu wyrosłam. Na Podstawiu, jak nazywaliśmy tę część miasta, od stawów znajdujących się przy końcu ulicy Jagiellońskiej. Oświęcim był nieduży i chyba taki jak inne żydowsko-polskie sztetle, w których wszystko ze sobą jednocześnie współżyło i żyło obok. Wyrastałam na granicy miasta i wsi, wśród Polaków i Żydów, wsiąkając w jedno i drugie, przyjaźniąc się z jednymi i drugimi, czasem też ich nie lubiąc. Byłam na poły miejską, na poły wiejską dziewczyną, Żydówką i Polką, trochę dziką i nieposłuszną, ale wcale nie prostą” – cytat za: A. Niziołek, „Ogród w Oświęcimiu”, Poznań 2017.

 

Posted by Oshpitzin on Friday, June 19, 2020

 

Andrzej Niziołek 

Kulturoznawca, dziennikarz, redaktor, autor książek, od lat zajmujący się tematyką żydowską, zwłaszcza Żydów poznańskich. Autor m.in. książki-albumu „Fira. Poznańscy Żydzi. Opowieść o życiu”, (2014, wraz z Ksenią Kosakowską, strona internetowa www.fira1915.pl) i „Ogród w Oświęcimiu. Historia Towy Berlinski” (2017), a także autor wyboru i opracowania „Wspomnienia z trzech światów” Noacha Lasmana, geologa i pisarza (2019).

W 2000 roku pomysłodawca i współtwórca swego rodzaju „portretu własnego Wielkopolan” – wystawy oraz wydawnictwa „Zatrzymani w spojrzeniu. Wielkopolan album rodzinny – fotografie do roku 1919” (Muzeum Historii Miasta Poznania). 

Autor m.in. książek o życiu i twórczości poznańskich artystów: „Odkrywanie łopianu. O Stanisławie Mrowińskim” – malarzu, grafiku i karykaturzyście (2006, nagroda Przeglądu Nowości Wydawniczych „Książka Lata 2006”) oraz „Narysować siebie” – o rysowniku Andrzeju Jeziorkowskim (2011, niewydana).  Redaktor m.in. „Biblii dziennikarstwa” (wraz z Andrzejem Skworzem, 2010), książki Krzysztofa Millera „13 wojen i jedna” (Nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Kwietnia, 2013), czy Andrzeja Brzezieckiego „Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera” (Nagroda im. Jerzego Turowicza, 2016). 

Obecnie redaguje biografię Andrzeja Wajdy.

Wydarzenie będzie transmitowane w poniedziałek 19 kwietnia o godz. 20 na profilu Oshpitzin oraz Café Bergson.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Czego najbardziej Ci brakuje w lockdownie?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .