Odkryj archeologiczne skarby i zagraj w grę planszową „Na szlaku”

Redakcja eFO  |   Edukacja,Kultura i rozrywka  |   3 lipca 2024 11:23
Udostępnij

Muzeum w Kętach zaprasza na wakacyjną sesję gry planszowej „Na szlaku” oraz na wystawę „Na szlaku. Archeologiczne odkrycia z Kęt Podlesia”.

Przypominamy, że w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach trwa wystawa „Na szlaku. Archeologiczne odkrycia z Kęt Podlesia”. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na zwiedzanie, a tych, którzy lubią dobrą zabawę, na wakacyjną sesję gry planszowej „Na szlaku”. 

Sesja odbędzie się 9 lipca o godz. 11.

Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy pod nr tel. 33 845 31 07.

Gra planszowa „Na szlaku” to nowość, która przenosi graczy do roku 1484. Rycerz, kupiec, pielgrzym, książę, żak, żebrak i mnich próbują dostać się z Krakowa do Księstwa Cieszyńskiego. 

Podróż przebiega przez Księstwo Oświęcimskie, gdzie czekają na nich liczne przeszkody: od fatalnych dróg po niebezpiecznych rycerzy rabusiów. Wszyscy chcą zatrzymać się w Kętach, miejscu narodzin słynnego Jana, profesora, który za życia dokonywał niezwykłych rzeczy. Kto z nich dotrze jako pierwszy?

Wystawę „Na szlaku. Archeologiczne odkrycia z Kęt Podlesia” można zwiedzać do 4 sierpnia. Ekspozycja jest efektem poszukiwań prowadzonych nad Sołą przez Tomasza Pudełko z Kóz. 

Prezentuje zabytki archeologiczne związane głównie z funkcjonowaniem tzw. „starej drogi bielskiej”, która wiodła przez Kęty, a także z eksploatacją miejskiego lasu od średniowiecza aż po czasy nowożytne. Zwiedzający będą mogli zobaczyć ślady zbrojnego starcia, do jakiego mogło dojść tutaj w czasach św. Jana Kantego. 

Obiektem, który przyciągnie uwagę, będzie zapewne tulejowa siekierka datowana na wczesną epokę żelaza, czyli licząca 2500 lat. Całość domyka część o konserwacji przejętych obiektów. Jest także stanowisko interaktywne, gdzie zwiedzający mogą spróbować swoich sił w rozpoznawaniu drzew, ich owoców oraz rozwiązać łamigłówki.

Informacje dodatkowe:

Gra planszowa „Na szlaku” – wakacyjna sesja
9 lipca 2024 r., godz. 11.00
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy: tel. 33 845 31 07

Wystawa „Na szlaku. Archeologiczne odkrycia z Kęt Podlesia”
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach
11 maja – 4 sierpnia 2024
Wstęp bezpłatny (ewentualna opłata za przewodnika 15 zł/grupa). Do nabycia publikacja w cenie 10 zł.

„Zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz turystów do odwiedzenia Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, aby poznać fascynujące odkrycia archeologiczne i wziąć udział w emocjonującej grze planszowej” – zachęca Paula Wojewodzic, adiunkt muzealny w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.