Noc muzeów 2022 w Kętach: aż pięć miejsc do zwiedzania

Jola Wodniak  |   Kultura i rozrywka  |   13 maja 2022 15:32

W sobotę 14 maja odbędzie się kolejna edycja akcji Noc Muzeów w Kętach. Tym razem można zwiedzić aż pięć miejsc.

Od godz. 16 w kamienicy Rynek 16 będzie można zwiedzić ekspozycję stałą muzeum z przewodnikiem, a na piętrze wziąć udział w wernisażu wystawy Łęcka Wenecja przygotowanej przez profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie dr hab. Joannę Zemanek oraz prof. Grzegorza Sztwiertnię. Wystawa dotyczyć będzie fenomenu miejsca, w którym autorka Joanna Zemanek dorastała. Wieś Łęki otoczona jest ze wszystkich stron wodą (rzeka Soła, Macocha i jej kanały) co sprawia wrażenie, że jest ona jakby „umowną Wenecją” – wyspą.

Na 19.00 zapraszamy do Muzeum nieco młodszych odbiorców na zwiedzanie ekspozycji stałej z latarkami (latarkę należy zabrać ze sobą, obowiązują zapisy).

Serdecznie polecamy także odwiedzić naszych partnerów, współorganizatorów Nocy Muzeów w Kętach. Tym bardziej, że są to obiekty w większości niedostępne. W Izbie Pamięci przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kętach, której tradycje sięgają 1973 roku, gromadzone są przedmioty należące dawniej do żołnierzy walczących o wolność Polski na różnych frontach II wojny światowej i opisuje losy bohaterów spod Monte Cassino. Zainteresowani tematyką Wojska Polskiego koniecznie muszą też zobaczyć Salę Pamięci w strzelnicy „Na Górce”, którą opiekuje się Grupa Operacyjna „Kęty” im. 3 Kompanii ON „Kęty” (na zewnątrz będzie też prezentowany sprzęt militarny.

Na terenie kęckich klasztorów polecamy odwiedzić tamtejsze muzea: zachwyci prywatna kolekcja sakralna Rafała Piskorka w Muzeum Klasztornym OO. Franciszkanów Reformatów. U sióstr zmartwychwstanek można zwiedzić z przewodnikiem niezwykle ciekawe i bogate w zbiory Muzeum Matek Założycielek – bł. Celiny Borzęckiej i sł. B. Jadwigi Borzęckiej. Równie serdecznie zapraszamy wszystkich fanów motoryzacji do podziemi Domu Kultury w Kętach, do tamtejszego Muzeum Motocykli z Duszą prowadzonego przez klub Riders on the Storm.

Tym, którzy zbiorą naklejki ze wszystkich sześciu punktów podczas Nocy Muzeów, otrzymają upominki od Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach

(Rynek 16, godz. 16.00-21.00)

Godz. 16.00 – otwarcie wystawy czasowej „Łęcka Wenecja” prof. ASP dr hab. Joanny Zemanek i prof. Grzegorz Sztwiertni (ASP w Krakowie)

Godz. 16.00-18.30 i 20.00-21.00 – zwiedzanie ekspozycji stałej z przewodnikiem

Godz. 19.00-20.00 – zwiedzanie ekspozycji stałej z latarkami (dla dzieci, obwiązują zapisy 33 845 31 07 – należy zabrać ze sobą latarkę)

Izba Pamięci im. Bohaterów Monte Cassino przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kętach

(ul. Wyspiańskiego 1, godz. 16.00-19.00)

Godz. 16.00-19.00 – zwiedzanie izby z opiekunem Bożeną Talagą-Krzysiak

Gry i konkursy

Strzelnica „na Górce” (Grupa Operacyjna im. 3 Kompanii ON „Kęty”)

(ul. Krakowska 96, godz. 17.00-21.00)

Zwiedzanie sali tradycji ze st. sierż. rez. Zbigniewem Kurnikiem

Pokaz sprzętu militarnego

Muzeum Motocykli z Duszą (budynek Domu Kultury w Kętach)

(ul. Żwirki i Wigury 2A, godz. 17.00-20.00)

Zwiedzanie Muzeum motocykli z duszą z klubem Riders on the Storm Bielany

Spróbuj swych sił na „Kłusaku” (rower): tor przeszkód

Muzeum Matek Założycielek (Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego)

(ul. Rajska 4, godz. 18.00-21.00)

Zwiedzanie Muzeum Matek Założycielek z s. M. Sylwią Bekus CR

Muzeum Klasztorne u OO. Franciszkanów Reformatów

(ul. Klasztorna 1, godz. 17.00-20.00)

Zwiedzanie Muzeum

*program może ulec zmianie

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Jak oceniasz ofertę kulturalną powiatu?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .