Największy na świecie ruchomy dinozaur mieszka w Zatorze – FOTO

0 Małgorzata Musielak  |   Kultura i rozrywka  |   22 kwietnia 2018

Po ponad 99 milionów lat pojawił się ponownie. Największy znaleziony dinozaur należący do grupy zauropodów z rodziny tytanozaurów, Argentynozaur jest dostępny od soboty 21 kwietnia dla gości Parku Rozrywki Zatorland.

Argentynozaur

Żył w okresie środkowej kredy na terenie dzisiejszej Argentyny. Szacuje się, że ważył około 80-100 ton przy wysokości 13 metrów i długości 44 metrów. Liczne źródła podają, że dzięki powietrzu, które wypełniało jego puste kości i żebra, mógł osiągać tak duże wymiary. Argentynozaur był jednym z największych dinozaurów lądowych w historii ziemi. Skamieniałości roślinożernego dinozaura odnalazł w 1987 roku na terenie Argentyny Guillermo Heredia, który początkowo uznał jego kości za skamieniałe pnie drzew.

Tryb życia

Argentynozaury żyły w stadach składających się z około 30 osobników. Skamieniałe odciski łap, które odnaleziono u różnych gatunków zauropodów wskazują na to, że duże liczby dinozaurów przemieszczały się wspólnie w tym samym kierunku. Mniejsze i młodsze zwierzęta znajdowały się w środku grupy, dzięki czemu zyskiwały one ochronę przed dinozaurami drapieżnymi. Kiedy w pobliżu nie znajdowało się żadne niebezpieczeństwo, stada zauropodów rozpraszały się w poszukiwaniu pożywienia. Musiały być jednak cały czas czujne na czyhające zagrożenie.

Ciekawostki

Argentynozaur połykał kamienie (tzw. Gastrolity), które jak „młyńskie żarna” miażdżyły pokarm. Miały one za zadanie ułatwić strawienie jedzenia, gdyż jego zęby i szczęka nie były dostosowane do gryzienia i żucia pokarmu. We współczesnym świecie kury również połykają kamyki, aby móc strawić pożywienie.

Argentynozaury potrzebowały dużych ilości pożywienia. Długie szyje umożliwiały im dosięganie do pokarmu roślinnego.

Długi ogon był pomocny w utrzymywaniu równowagi pozostałej części ciała, jak również służył do obrony.

Paleontolodzy odnaleźli zaledwie 8procent szkieletu Argentynozaura. Zachowały się kręgi grzbietowe, fragment kości udowej, kość strzałkowa oraz kość krzyżowa.

Argentynozaur był jednym z największych dinozaurów, jakie kiedykolwiek żyły na świecie. Potrafił sięgnąć głową piątego piętra.

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
KalendariumArchiwa