Najpiękniejsze romantyczne piosenki – top 7 wszech czasów

Materiał sponsorowany  |   Kultura i rozrywka  |   23 stycznia 2020 10:08

Zbliżające się walentynki to czas, w którym na listach przebojów królują piosenki o miłości, wzruszające nawet największych twardzieli. Poznaj nasz top 7 wszech czasów, dzięki niemu stworzysz playlistę pełną pięknych utworów, tworzących romantyczny klimat i podbijających serca naszych partnerów.

„When a Man Loves a Woman”

Piosenka Michaela Boltona jest hitem od 1991 roku, a w 1992 roku jej wykonawca został uhonorowany statuetką Grammy za Najlepsze męskie wokalne wykonanie pop. Powstało mnóstwo wersji, choć ta oryginalna nadal pozostaje niedościgniona. Należy do jednej z najtrudniejszych, dlatego też stanowi nie lada gratkę we wszelkich programach typu talent show, skupiających się na śpiewaniu („The Voice”, „X factor”, „Must Be The Music” itp.).

„My Heart Will Go On”

Przebój skomponowany na potrzeby filmu „Titanic”, wykonany po raz pierwszy przez Celine Dion w 1997 roku. Wokalistka swoim głosem zachwyciła nie tylko widzów filmu czy swoich fanów, ale również niejedno jury – otrzymała bowiem Oskara za Najlepszą oryginalną piosenkę filmową, Grammy za: Nagranie roku, Piosenkę roku, Najlepsze żeńskie wokalne wykonanie pop, Najlepsza piosenka napisana do filmu kinowego lub telewizyjnego, a także Złotego Globa.

Koncert Celine Dion w Polsce z pewnością zostanie uwieńczony właśnie tym hitem. Gwiazdę usłyszeć będzie można w maju 2020 roku w Łodzi oraz Krakowie, a bilety na Celine Dion dostępne są jeszcze na stronie alebilet.pl

„I Will Always Love You”

Niewiele osób o tym wie, ale piosenka Whitney Houston z filmu „Bodyguard” w oryginale została napisana i nagrana przez amerykańską wokalistkę country Dolly Parton już w 1973 roku. Jednak popularność zyskała dopiero w wersji Whitney Houston w 1992 roku, otrzymała dwie statuetki Grammy w kategoriach: Nagranie roku oraz Album roku za soundtrack filmowy. Znalazła się również na 68. miejscu zestawienia największych piosenek wszech czasów opublikowanym przez magazyn Billboard, a także w wielu innych najbardziej popularnych zestawieniach.

„Nothing Compares 2 U”

Singiel Sinead O’Connor z 1990 roku, podobnie jak „I Will Always Love You”, w oryginale wykonany został przez kogoś innego – w latach 80. napisał go i wykonał Prince. Cover O’Connor osiągnął jednak większy sukces, zdobywając pierwsze miejsce zestawienia Billboard Hot 100 w Stanach Zjednoczonych. Teledysk do przeboju został nakręcony w Paryżu, urzekając niejednego widza i zyskując nominację do Grammy za Najlepszy teledysk 1991 roku.

W tym samym roku zyskał również nominacje w kategoriach: Najlepsza piosenka roku, Nagranie roku i Najlepsze żeńskie wokalne wykonanie pop, oraz został laureatem w trzech klasyfikacjach MTV VMA.

„Can’t Help Falling in Love”

Zestawienie piosenek o miłości nie może obyć się bez Króla Rock ‘n Rolla – Elvisa Presleya. Ballada została użyta w filmie z Elvisem „Blue Hawaii” z 1961 roku, a później również w produkcjach Disneya „Wygrane Marzenia” oraz „Lilo i Stitch”. Ciekawostką jest, iż w latach 1969-1977 piosenka ta zamykała każdy z koncertów Króla. Od momentu wydania bardzo wielu wykonawców z całego świata stworzyło własne wersje tego hitu, m.in.: Julio Iglesias, U2, UB40 czy Bob Dylan.

„Dumna na dwa serca”

Polski akcent w naszym zestawieniu to piękna romantyczna piosenka wykonana przez Edytę Górniak i Mietka Szcześniaka w 1998 roku. Skomponowana przez Krzesimira Dębskiego, tekst napisany przez Jacka Cygana, czyli dwóch najpopularniejszych polskich kompozytorów muzycznych. „Dumka…” promowała ekranizację „Ogniem i mieczem”.

Co ciekawe, pierwotnie napisana została na jeden głos, a wykonywać ją miała aktorka Izabella Scorupco, jednak odrzuciła propozycję, dzięki czemu Polska może szczycić się jednym z najlepszych duetów.

„Shallow”

Piosenka ta zyskała miano jednej z najpiękniejszych bardzo szybko, ponieważ wydana została razem z filmem „Narodziny gwiazdy” w 2018 roku. Głosem zachwyca w niej aktorsko-muzyczny duet: Lady Gaga i Bradley Cooper. Od razu wiadome było, że nie obejdzie się bez nagród, co potwierdziło rozdanie Oskarów w 2019 roku – utwór otrzymał kultową statuetkę za Najlepszą piosenkę filmową.

Był również czterokrotnie nominowany do Grammy, choć laureatem został w dwóch kategoriach: Najlepsze wykonanie w duecie/grupie oraz Najlepsza piosenka do filmu. Otrzymał również Złotego Globa za Najlepszą piosenkę filmową. Doczekał się też polskiego covera, wykonanego przez Małgorzatę Kozłowską, Kubę Jurzyka i Jakuba Laszuka.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa