Monografia Bulowic po raz drugi – FOTO

Redakcja eFO  |   Kultura i rozrywka  |   17 lutego 2020 10:03
Udostępnij

Niewiele polskich wsi może pochwalić się takim opracowaniem swych dziejów, jak Bulowice. Jeszcze mniej może doczekać się drugiego wydania książki.

W remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bulowicach odbyła się premiera drugiego wydania książki Pawła Zięby „Monografia wsi i parafii. Bulowice koło Kęt”. Podczas spotkania zebrani wysłuchali także wykładu profesora pod nieco prowokacyjnym tytułem: „750 lat istnienia wsi Bulowice?”.

Pierwsze wydanie książki Pawła Zięby, które ukazało się ponad 10 lat temu nakładem Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, rozeszło się błyskawicznie. Opiekę merytoryczną nad opracowaniem sprawował dr Przemysław Stanko. Już wtedy pojawiły się głosy o potrzebie powrotu do projektu czy to w formie wznowienia, czy też kolejnego, poszerzonego wydania.

 

 

Do projektu udało się powrócić w 2019 r. Tym razem wydaniem zajęło się Wydawnictwo Matejko z Kęt. Nowa książka jest o ponad 100 stron obszerniejsza, co wynika z licznych uzupełnień i poprawek, a także pojawienia się indeksów nieobecnych w pierwszym wydaniu. W sumie liczy 480 stron.

Organizatorami spotkania promocyjnego byli: ks. Józef Pilch, prof. Paweł Zięba, Sołectwo Bulowice, Koło Gospodyń Wiejskich w Bulowicach oraz Wydawnictwo Matejko. Wydarzenie odbyło się pod patronatem ks. Józefa Pilcha, proboszcza parafii św. Wojciecha BM w Bulowicach.

 

 

Autor opracowania Paweł Zięba na co dzień jest profesorem nauk technicznych zatrudnionym w Instytucie Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Jest specjalistą z zakresu nowoczesnych metod charakterystyki materiałów, transportu masy w materiałach metalicznych i ceramicznych, nowych technologii spajania metali oraz odnawialnych źródeł energii. „Monografia” to efekt jego pozanaukowej pasji, którą jest rodzinna genealogia.

To właśnie poszukiwania familijnych korzeni skierowały go do Bulowic, skąd pochodzą wszyscy udokumentowani Ziębowie, począwszy od XVII w. Niejako przy okazji tych właśnie poszukiwań zaczął on gromadzić dane i dokumenty dotyczące samej miejscowości, a to w konsekwencji doprowadziło do powstania „Monografii wsi i parafii. Bulowice koło Kęt”.

 

Książka już wkrótce będzie do nabycia także w sklepiku kęckiego muzeum.

 

Najnowsze realizacje wideo