Mój Oświęcim – rozmowa z Eliną Sheked

Redakcja eFO  |   Kultura i rozrywka  |   14 stycznia 2021 06:52

Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu i Cafe Bergson zachęcają do obejrzenia rozmowy online Mój Oświęcim – rozmowa z Eliną Sheked.

Transmisja ze spotkania rozpocznie się w środę 20 stycznia o godz. 19

Elina urodziła się w 1949 roku w Oświęcimiu

Oboje rodzice – Regina Grünbaum i Salomon Kupperman także pochodzili z Oświęcimia. Regina, przedwojenna działaczka młodzieżowej organizacji syjonistycznej Akiba, została wysiedlona w 1941 r. do Sosnowca, a stamtąd do obozów: Annaberg, Gross Rosen, Mauthausen i Bergen-Belsen, gdzie została wyzwolona. Salomon, działacz lewicowej partii syjonistycznej Hitachdut wraz z bratem w chwili wybuchu wojny uciekli na wschód do ZSRR, przebywali na Syberii oraz Uzbekistanie.

Oboje po wojnie wrócili do swojego rodzinnego miasta. Pomimo, że Regina i Salomon znali się już z czasów przedwojennych, pobrali się dopiero po powrocie do rodzinnego miasta. Ślub religijny zawarli w 1948 r. w Wałbrzychu, a cywilny Oświęcimiu rok później. Kuppermanowie mieszkali przy ulicy Parkowej 1. Salomon pracował w Zakładach Chemicznych w Oświęcimiu, jako pracownik biurowy.

Przerwana nauka

Elina ukończyła w Oświęcimiu jedynie 6 klas w szkole podstawowej im. Królowej Jadwigi, bowiem wraz z rodzicami wyjechała w 1962 r. do Izraela. Kuppermanowie wyjechali pociągiem do Warszawy, potem do Włoch, a stamtąd statkiem do Hajfy. Zamieszkali w Holonie, gdzie Elina ukończyła liceum.

Utrzymywała także kontakty ze swoimi szkolnymi kolegami z Polski, jak również nauczycielami. Później, przez 27 lat pracowała w izraelskiej armii. Obecnie jest na emeryturze i mieszka w Holonie.

 

Wydarzenie odbędzie się na Facebooku

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.