Mikołaj Grabowski na deskach OCK

Materiał zlecony  |   Kultura i rozrywka  |   8 listopada 2019 12:00

W sobotę 30 listopada o godzinie 18 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się spektakl, w reżyserii i wykonaniu Mikołaja Grabowskiego – Audiencja II.


“Audiencja II” to legendarny monodram – w 2019 roku obchodzący swoje pięćdziesięciolecie – utwór pełen improwizacji, zaskakujących zwrotów akcji i wciągający do uczestnictwa publiczność, przekształcający się w “teatr w teatrze” – trzymająca w napięciu “komedia” w wykonaniu teatralnego wirtuoza Mikołaja Grabowskiego!

Podczas specyficznie schaefferowskiego wykładu o nowej muzyce – z surrealistycznym epizodem sennym pośrodku utworu – aktor-prelegent najpierw wygłasza monolog o sztuce i kondycji artysty we współczesnym świecie, by następnie przejść do odważnego i nieobliczalnego happeningu z widzami, którzy stają się czynnym uczestnikiem zdarzenia. Pozorna przypadkowość wydarzeń widowiska i jego żywiołowość gwarantują wyborną zabawę i śmiech do łez.

Tekst wybitnego kompozytora, muzykologa i dramaturga Bogusława Schaeffera jest przewrotnym wykładem z teorii muzyki, w którym dociekanie absolutu w kategoriach klasycznej estetyki brutalnie się zderza z kabotyńskimi zagrywkami, balansowaniem na krawędzi trywialności, autoironii i wyzywającym brakiem sensu. Słowem, to Schaeffer w całej okazałości – bez jednoznacznych odpowiedzi i ze wszystkimi obsesjami.

To także rzadka okazja do zobaczenia w akcji aktora, reżysera, dyrektora wielu znakomitych scen w Polsce – Mikołaja Grabowskiego, który jako pierwszy się podjął próby zainscenizowania i zagrania “Audiencji II”. Monodram od swojej premiery w 1969 roku nieustannie bawi polską i zagraniczną publiczność. Był grany m.in. w Iranie przed cesarzową Farah Dibą Pahlavi, a także na festiwalach w Meksyku, Holandii, Belgii, Danii, Niemczech.

Bogusław Schaeffer to artysta wszechstronny – dramatopisarz, kompozytor, historyk muzyki. Swoją przygodę z kompozycją rozpoczął w wieku 17 lat i jako kompozytor uznawany jest za przedstawiciela muzycznej awangardy, a jako muzykolog uważany jest za znawcę nowych prądów i tendencji w muzyce. Pisaniem zajął się prawie o dekadę później – już jako dojrzały twórca – a jego pierwsza sztuka teatralna datowana jest na rok 1955.

Od tego czasu napisał ponad czterdzieści utworów teatralnych. Najbardziej znane – nie tylko w Polsce, ale również na świecie – to: “Audiencja I”, “Audiencja II”, “Audiencja III, czyli Raj Eskimosów”, “Audiencja IV”, “Audiencja V”, “Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego”, “Scenariusz dla trzech aktorów”, “Kwartet dla czterech aktorów”.

Audiencja II

tekst: Bogusław Schaeffer
reżyseria: Mikołaj Grabowski
oprawa plastyczna: Mikołaj Grabowski
wykonawcy: Mikołaj Grabowski
prapremiera w krakowskim BWA: czerwiec 1969
premiera w krakowskim Teatrze STU: 19 lutego 1988
czas: 70 minut

Bilety w cenie 45 złotych są do nabycia w kasie OCK.

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .


Polecamy na FB
Facebook Pagelike Widget


Archiwa