polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Na najbliższy weekend Filharmonia Krakowska przygotowała dla melomanów aż dwie muzyczne transmisje. Pierwsza to prezentacja archiwalnego koncertu symfonicznego z 2012 roku, podczas którego Orkiestra Filharmonii pod batutą Pawła Przytockiego wykonywała kompozycje Karol Szymanowskiego.
Transmisja – piątek 24 kwietnia, godz. 19.30, na profilu Facebookowym
Drugie z wydarzeń jest związane z koncertem, który będzie transmitowany na żywo ze studia nagraniowego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Dla internautów zagra Cracow Duo w składzie: Jan Kalinowski (wiolonczela) i Marek Szlezer (fortepian). W programie koncertu kompozycje m.in. Rachmaninowa, Elgara i Piazzoli.
Transmisja – sobota 25 kwietnia, godz. 18.00, na profilu Facebookowym
O melomanach nie zapomina również Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie. W najbliższą niedzielę transmisja kameralnego recitalu prostu z zabytkowej siedziby teatru. Przed wirtualną publicznością wystąpi skrzypek Mariusz Grochowski, wykonując Sonatę na altówkę solo op. 25 nr 1 Paula Hindemitha. Wydarzenie jest kolejną odsłoną współpracy, jaką na początku lutego teatr nawiązał z orkiestrą Capella Cracoviensis.
Transmisja – niedziela 26 kwietnia, godz. 18.00, na profilu Facebookowym
fot. Capella CracoviensisMariusz Grochowski
Opera Krakowska udostępnia kolejny efekt domowej, interaktywnej współpracy swoich artystów. Tym razem jest to nagranie chóru „Bel conforto al mietitore” z I aktu „Napoju miłosnego” Gaetano Donizettiego. W rejestracji utworu wzięli udział Wokaliści Chóru Opery Krakowskiej: Paulina Stach-Pluskowska, Anna Wodyńska-Piętka, Agata Flondro, Natalia Mańka Mularczyk, Jarosław Dijuk, Rafał Piętka-Wodyński, Jacek Wróbel oraz gościnnie Kamila Paciorkowska, reprezentująca wokalne siły Filharmonii Krakowskiej.
O oprawę instrumentalną całości zadbali: Olga Piotrowska- pianino, Dorota Gromada – skrzypce i Radek Bukała – wiolonczela.
Małopolskie teatry nie zwalniają tempa, jeśli chodzi o kolejne odcinki swoich internetowych projektów. Teatr Witkacego w Zakopanem zaprezentował już 24 fragmenty aktorskiej lekturyZAKOPANOPTIKONA Andrzeja Struga. Kolejne, codziennie od wtorku do niedzieli, o godz. 18.45, na profilu FB teatru tutaj.
Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie zaprasza natomiast na 7 odcinek serialu „Zamknięci w teatrze” w reż. Jakuba Roszkowskiego, z udziałem aktorów i aktorek teatru, a także twórców animacji i muzyki. Transmisja w najbliższą sobotę na profilu Facebookowym teatru.
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach proponuje wirtualną podróż do wyjątkowego miejsca – słynnej lusławickiej siedziby zmarłego niedawno komopozytora. Na krótkim filmie można zobaczyć służący za dom Maestro XIX wieczny dwór oraz pielęgnowany z wielką troską ogród. Materiał, który niedawno został włączony do wystawy multimedialnej w Centrum, odsłania piękno tej niezwykłej przestrzeni.
A czy Ty zasiałeś kapustę w Wielki Czwartek? Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej przypomina o jednym z ważnych elementów orawskiej tradycji. Nasiona kapusty były wsiewane do ziemi pod oknami chałup już w Wielki Czwartek.
Należało potem śledzić, czy ziarno kiełkuje, a gdy wyrosło – przesadzić rozsady na zagon. Ziemia na Orawie jest trudna w uprawie, więc taki zagon trzeba było wcześniej dobrze przygotować, żeby zebrać plon. O tym, jak to w praktyce wyglądało, pokazuje film udostępniony przez muzeum na profilu YouTube.
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach pokazuje fragmenty eksponatu, będącego wyyjątkowym rarytasem dla wszystkich fanów komiksów. To unikatowa publikacja słynnego wydawnictwa Marvel, które w 1982 roku postanowiło do galerii swoich superbohaterów dołączyć nie kogo innego, jak… Jana Pawła II.
Liczący sobie ponad 60 stron komiks opowiada o życiu Polaka Papieża aż do momentu zamachu. W posiadaniu muzeum jest egzemplarz tej zaskakującej publikacji. Na profilu FB tutaj można zapoznać się z jej fragmentami.
Muzeum Etnograficzne w Krakowie ujawnia kolejny wycinek badania Naszego życia w czasach zarazy. Tym razem Katarzyna Piszczkiewicz towarzyszące wielu wypowiedziom kwestie aseptyki, odkażania, mycia itp. Jakie są strategie ankietowanych w tym zakresie i na ile porządkują one codzienne domowe czynności? O tym można przeczytać tutaj.
Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie w ramach cyklu Obiekt tygodnia na profilu FB opowiada o niezwykłej kolekcji wyrobów garncarskich. Tradycyjne rzemiosło garncarskie jest bowiem silnie związane z regionem. Wpływ na to miało, występowanie wielu złóż białej i czerwonej gliny oraz kruszcu ołowianego na glazurę.
W wielu miejscowościach glina była tak powszechnie dostępna, iż pozyskiwano ją wręcz z przydomowego ogródka. O tej szczególnej tradycji rzemieślniczej można przeczytać na profilu Facebookowym muzeum.