Kolekcja Janka wzbudza zachwyt – FOTO

Redakcja eFO  |   Edukacja,Kultura i rozrywka  |   11 sierpnia 2019 10:00

Mundury, bagnety, plecaki, chlebaki, odznaki i dokumenty – to tylko niektóre z eksponatów, jakie można oglądać na wystawie „Polski żołnierz 1939” w Kętach.

Kolekcja Jana Czechowskiego, młodego kęczanina budzi największe słowa uznania. „Polski żołnierz 1939” odsłania wielki mit polskiej piechoty, który narodził się w czasach krwawych walk na frontach pierwszej wojny światowej i wojen w obronie granic odrodzonego kraju (1918-1921).

„Przedwojenne Wojsko Polskie stało się symbolem walki o wolność oraz ikoną dwudziestolecia międzywojennego. Zwarte szyki Batalionu Stołecznego defilujące przed Marszałkiem do dziś budzą podziw i tęsknotę za utraconą II Rzeczpospolitą” – mówi Jan Czechowski, autor wystawy.

19-latek z Kęt tematem piechoty zainteresował się kilka lat temu. Od tego czasu powiększa się jego kolekcja. Jest też jej rekonstruktorem – odtwarza sylwetkę szeregowego w stowarzyszeniu 73 Pułk Piechoty, w którym aktywnie działa.

Wystawa w muzeum prezentuje sylwetki żołnierzy z 1939 roku, w tym pełny ekwipunek i umundurowanie piechura oraz około sto pamiątek, militariów i dokumentów po przedwojennym Wojsku Polskim.

„Zwiedzający mogą podziwiać mundury, bagnety, torby tornistry, a nawet bieliznę –  prawie wszystko to, co czym dysponował żołnierz piechoty 80 lat temu. Nie brakuje oczywiście starych fotografii, odznak, medali, dokumentów związanych z walczącymi we wrześniu 1939 roku. Wystawę uzupełniają plansze narracyjne poświęcone m.in. 20 pułkowi piechoty” – informuje Łukasz Gieruszczak z muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.

Wystawę można oglądać do 1 września

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ankiety

Zaszczepisz się przeciwko COVID-19?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .