polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Kolekcja Jana Czechowskiego, młodego kęczanina budzi największe słowa uznania. „Polski żołnierz 1939” odsłania wielki mit polskiej piechoty, który narodził się w czasach krwawych walk na frontach pierwszej wojny światowej i wojen w obronie granic odrodzonego kraju (1918-1921).
„Przedwojenne Wojsko Polskie stało się symbolem walki o wolność oraz ikoną dwudziestolecia międzywojennego. Zwarte szyki Batalionu Stołecznego defilujące przed Marszałkiem do dziś budzą podziw i tęsknotę za utraconą II Rzeczpospolitą” – mówi Jan Czechowski, autor wystawy.
19-latek z Kęt tematem piechoty zainteresował się kilka lat temu. Od tego czasu powiększa się jego kolekcja. Jest też jej rekonstruktorem – odtwarza sylwetkę szeregowego w stowarzyszeniu 73 Pułk Piechoty, w którym aktywnie działa.
Wystawa w muzeum prezentuje sylwetki żołnierzy z 1939 roku, w tym pełny ekwipunek i umundurowanie piechura oraz około sto pamiątek, militariów i dokumentów po przedwojennym Wojsku Polskim.
„Zwiedzający mogą podziwiać mundury, bagnety, torby tornistry, a nawet bieliznę – prawie wszystko to, co czym dysponował żołnierz piechoty 80 lat temu. Nie brakuje oczywiście starych fotografii, odznak, medali, dokumentów związanych z walczącymi we wrześniu 1939 roku. Wystawę uzupełniają plansze narracyjne poświęcone m.in. 20 pułkowi piechoty” – informuje Łukasz Gieruszczak z muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.