Iskierki mają 20 lat – FOTO

Jola Wodniak  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   26 września 2021 06:00

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Iskierki, działający przy Ośrodku Kultury w Brzeszczach obchodzi piękny jubileusz. Działa już drugą dekadę.

Misją zespołu jest pielęgnowanie tradycji i ocalenie od zapomnienia pieśni i tańców ludowych. W swym repertuarze posiadają opracowany program regionu Górali Śląskich, pieśni i tańce cieszyńskie, suitę krakowską, tańce brzeszczańskie oraz bardzo lubiane przez dzieci kolędy i pastorałki.

Dorobek Iskierek jest imponujący

Od momentu powstania, uczestniczą zarówno w życiu kulturalnym gminy, jak i poza jej granicami, angażując się w licznych przeglądach, konkursach, festiwalach, zdobywając nagrody oraz wysokie lokaty.

„Grupa może również pochwalić się dorobkiem płytowym: to trzy wydania: „Hej, kolęda, kolęda”, „Leć pieśniczko hen”oraz „Za naszą białą chatą”, stworzona wspólnie z iskierkową rodziną. Na swoim koncie mają nagranie chórków do utworu „Iść pod prąd” z płyty „Spacer po linie” zespołu Penny Lane” – wylicza Renata Kubajczyk, kierowniczka działu promocji w Ośrodku Kultury w Brzeszczach.

 

 

W 2009 roku Iskierki były beneficjentem projektu „Dziecko – świadomy uczestnik kultury”, a 2012 rok przyniósł nagrodę starosty oświęcimskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Międzynarodowy Przegląd Zespołów Regionalnych Złoty Kłos w Zebrzydowicach to festiwal, gdzie bezkonkurencyjnie zdobywały czołowe miejsca, podobnie w Regionalnym Przeglądzie Pieśni Śląskie ŚPiewanie im. prof. Adolfa Dygacza, gdzie wywalczyły przez lata: uczestnictwo w koncercie galowym, nagranie relacji przez TV Katowice, Grand Prix, statuetkę Złotego Szczyglika,  udział w warsztatach z zespołem Śląsk.

Kilkanaście razy wygrywały w Konkursie Kolęd Polskich i Pastorałek Hej kolęda kolęda w Oświęcimiu, a Konkurs Kolęd i Pastorałek w Ślemieniu też przez parę edycji nagradzał zespół czołowymi miejscami, równorzędnie Przegląd Kolęd i Pastorałek w Łodygowicach oraz Międzynarodowy Przegląd Kolęd
i Pastorałek „Pastorałka Żywiecka”.

 

 

Do ważniejszych nagradzanych występów należą również:

– Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Wiśle

– Folkloriada Jurajska w Poraju

– Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi

– Nowohucki Konkurs Kolęd i Pastorałek

– Korowód Kolędników

– Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie

Wystąpiły także w Zakopanem – kościół św. Brata Alberta w Chabówce, Festiwalu Twórczości Religijnej Psallite Deo w Kętach, w festiwalach w Ełku, Baranowie Sandomierskim, Wodzisławskich Spotkaniach z Folklorem, Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Polance Wielkiej i wielu innych.

Dwa ostatnie lata to tryumf w Międzynarodowym Festiwalu Młodych Talentów na Ukrainie, gdzie współzawodniczyły z zespołami z całego świata oraz udział w projekcie realizowanym przez Ośrodek Kultury Mali i duzi tańczą po brzeszczańsku.

„Serdecznie zapraszamy na jubileusz, który odbędzie się 26 września o godz. 15 w Ośrodku Kultury w Brzeszczach” – zachęca do przyjścia Renata Kubajczyk.

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Ostatnie wpisy
Ankiety

Gdzie spędzisz "Andrzejki"?

Zobacz wyniki

Ładowanie ... Ładowanie ...
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . . .