Dzień Ziemi w Oświęcimiu: Edukacja i zabawa w centrum kultury

Redakcja eFO  |   Kultura i rozrywka,Meteo  |   20 kwietnia 2024 08:00
Udostępnij

Oświęcimskie Centrum Kultury (OCK) zaprasza na wyjątkowe obchody Dnia Ziemi, które odbędą się 20 kwietnia.

Wydarzenie oferuje szeroki wachlarz atrakcji edukacyjnych i rozrywkowych, mających na celu podniesienie świadomości ekologicznej w społeczności.

Dzień Ziemi w OCK rozpocznie się o godzinie 12 i potrwa do 18, oferując uczestnikom niepowtarzalną okazję do interakcji z egzotycznymi zwierzętami. 

Odwiedzający będą mieli szansę wziąć na ręce węża lub agamę oraz zakupić różnorodne owady, płazy, czy gady. Ponadto, dla miłośników botaniki przewidziano wymianę roślin, podczas której każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

Dla najmłodszych przygotowano ekowarsztaty, które odbędą się o godzinie 13. To doskonała okazja dla dzieci, aby nauczyć się więcej o ochronie środowiska poprzez zabawę i kreatywne działania.

Kulminacyjnym punktem dnia będzie spektakl „Ekonolulu” w wykonaniu Teatru Kultureska, zaplanowany na godzinę 17. Spektakl pełen humoru i ważnych przesłań, ma zwiększyć świadomość ekologiczną wśród widzów wszystkich grup wiekowych.

Dzień Ziemi w Oświęcimskim Centrum Kultury to nie tylko okazja do świetnej zabawy, ale przede wszystkim moment na refleksję nad naszym wpływem na środowisko. Organizatorzy zapewniają, że każdy uczestnik znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku czy zainteresowań.

W programie:

godz. 12:00-17:00

– stoiska z konkursami i animacjami organizowane przez Urząd Miasta Oświęcim – Wydział Ochrony Środowiska, Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o.,  Miejski Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. oraz stowarzyszenie Pozytywni – będą zbierać plastikowe nakrętki , kwiaty i inne fakty na aukcje charytatywne

– punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste Powietrze”

– stoisko informacyjne Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, na którym będzie możliwość uzyskania karty uprawniającej do korzystania z PSZOK-ów

– stoisko, na którym prowadzona będzie zbiórka karmy dla kotów, będących pod opieką Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt

godz. 12:00-18:00

– wystawa zwierząt egzotycznych z możliwością kupna wybranych okazów

– wymiana roślin

godz. 13:00
– ekowarsztaty

godz. 15:00
„Eko-Oświęcim. Moje Miasto Przyszłości” – podsumowanie konkursu organizowanego przez Synthos S.A.

godz. 16:00
„Uzbekistan – Jedwabnym i Bawełnianym szlakiem” – 62. „Spotkanie przy globusie” z Krzysztofem Krygierem
Uzbekistan to jeden z najbardziej tajemniczych i wciąż nieznanych krajów Azji Centralnej. Podczas prezentacji jego autor opowie o miastach legendarnego Jedwabnego Szlaku takich jak Samarkanda, Buchara, czy Chiwa. Jest to kraj kiedyś słynący z transportu jedwabiu, a obecnie coraz mocniej opierający się na „białym złocie” czyli bawełnie. Nad Jeziorem Aralskim jej wpływ na środowisko jest widoczny najbardziej. Podczas prezentacji opowie również o Karakałpakstanie oraz o ludziach, którzy utracili swoje Morze Aralskie.

godz. 17:00
„Ekonolulu” – interaktywny spektakl dla dzieci o tematyce ekologicznej w wykonaniu Teatru Kultureska w Krakowie
Spektakl zabiera widzów w podniebną podróż, u której celu czeka wymarzona ekologiczna kraina – Ekonolulu. Zanim jednak tam dotrzemy nauczymy się, jak należy segregować odpady, poznamy zasady zero waste, a także sposoby ochrony powietrza. Ekonolulu to ekologiczna wyspa – powietrze tam jest czyste, wszyscy segregują odpady i żyją, zgodnie z zasadą zero waste.

Po malowniczych drogach można jeździć elektrycznymi samochodami, oczywiście w przerwie od wylegiwania się na plaży i zbijania bączków do słońca. Macie ochotę poznać tę krainę? Wyruszcie w podróż z trzema bocianami.

Bocian Bolek, Bocian Bożenka i Bocian Basia to mali wielcy marzyciele. I choć ich bocianie życie jest bardzo uporządkowane, to jednak bociany pragną zmiany! A niesamowite odkrycie, którego dokonuje Bociek Bolek ma szansę spełnić ich największe marzenia. Czy uda im się dotrzeć do wymarzonego Ekonolulu? Jakie przygody czekają ich po drodze? Na widzów czeka masa zabawy, dobrego humoru i muzyki.

 

Zobacz również:

Uzbekistan – Jedwabnym i Bawełnianym Szlakiem

„Ekonolulu” – interaktywny spektakl dla dzieci o tematyce ekologicznej