Dzień EKO-Dziecka w Kętach – FOTO

0 Marcin Cichowski  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   13 czerwca 2018

Kolejne obchody Dnia EKO-Dziecka w Kętach za nami. Jak co roku organizatorzy postarali się w atrakcyjny sposób podkreślić istotną rolę środowiska naturalnego w naszym otoczeniu.

Świętowanie rozpoczęto od Rodzinnego Rajdu Rowerowego, poprzedzonego rozgrzewką z Anetą Bogacz z Kęckich Harpaganów. Trasa rajdu prowadziła przez Kęty, Nową Wieś, Bielany, Malec i Osiek. Zarejestrowano 166 uczestników, w tym najmłodszą rowerzystkę – Anastazję Porębę. Najstarszym uczestnikiem był Andrzej Mróz, którego dokonania sportowe są godne podziwu. W tym roku, największą rodziną byli Państwo Głód w składzie sześciu osób: rodziców, trójki dzieci oraz dziadka.

Te osoby otrzymali nagrody ufundowane przez burmistrza Gminy Kęty. Mimo deszczu, który zaskoczył uczestników na trasie, organizatorzy nie dali za wygraną. Nagrodą za pogodowe utrudnienia w trakcie jazdy był grill zorganizowany na półmetku trasy na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Osieku, gdzie pożywne posiłki przygotowały Panie ze Stowarzyszenia Integracyjnego Wspólna Sprawa w Osieku. Na mecie Rodzinnego Rajdu Rowerowego czekał na cyklistów pyszny żurek przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Witkowic.

Tematem tegorocznego Dnia EKO-Dziecka był Robin Hood i jego przygody. Obchody uświetniały występy dziecięcych zespołów artystycznych. Na scenie Domu Kultury wystąpili:

– Samorządowa Placówka Wychowania Przedszkolnego Nr 1 w Kętach
– Grupa Fresh Beat
– Duety Julita Paszek & Nicol Kozieł Oraz Ada Słonka & Wiktoria Jordanek
– Sekcja Capoeiry
– Sara Sałata
– Joanna Więcek
– Dominik Sałata
– Lena Dubiel
– Formacja Taneczna Funky
– Mażoretki

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty tworzenia lasu w szkle, gdzie uczestnicy mogli tworzyć wspaniałe kompozycje roślinne, z wykorzystaniem sukulentów, bluszczy, różnych, barwnych dodatków. Stanowisko później przekształciło się w produkcję ekologicznych, lnianych toreb, które dzieci wraz z rodzicami dekorowali farbami w różne esy-floresy, czy motywy kwiatowe.

Kreatywności nie było końca, ponieważ obok prowadzone były warsztaty papiernicze z Fabryką Kreatywności dowiedzieliśmy się co nieco o nośnikach danych, skąd wziął się papier, wiemy już jak stworzyć kartkę papieru czerpanego. Mogliśmy również cofnąć się na moment w czasie i spróbować swoich sił pisząc gęsim piórem.

Uśmiechy na twarzach wszystkich obecnych na naszej imprezie wywołał pokaz sokolniczy, wykonany przez A.KUKU z Gliwic. Agnieszka i Bartek to pasjonaci, którzy umożliwili nam zobaczenie  drapieżnych stworzeń dosłownie na wyciągnięcie ręki. Poznaliśmy ich zachowania, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek, zobaczyliśmy robiące ogromne wrażenie przeloty. Mieliśmy okazję poznać pięcioro ich podopiecznych- Myszołowa towarzyskiego- Sijo, Pustułkę- Tolę, Puchacza- Magnusa oraz Pójdźkę- Tadzika. Był z nami również ich największy okaz, czyli Orzeł Stepowy- Kali.

Jeśli Robin Hood to oczywiście strzelanie z łuku, które cieszyło się dużym zainteresowaniem, a najlepsi strzelcy otrzymywali od nas drobne upominki. Podczas imprezy został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny. Projekt plakatu zdobywczyni pierwszego miejsca stał się plakatem promującym całą naszą imprezę. Gratulujemy pięcioletniej Roksanie Jekiełek i życzymy dalszych sukcesów.

Uczestnicy mogli  również zobaczyć jak wygląda życie pszczół, spróbować swojskiego miodu, a to wszystko zapewniło Koło Pszczelarzy w Kętach.

Sponsorem Głównym wydarzenia  był GAZ-System

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. Na terenie gminy Kęty Spółka realizuje kluczową inwestycję, tj. gazociąg Skoczów – Komorowice – Oświęcim.

Ważną korzyścią dla gminy będzie odprowadzany corocznie podatek od nieruchomości. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu gminy, którą można przeznaczyć na potrzeby mieszkańców i  społeczności lokalnych.

Inwestycje GAZ-SYSTEM S.A. są prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw wszystkich interesariuszy. Więcej informacji na stronie gaz-system.pl

Organizatorzy dziękują również:

Firmie SABIPOL, która podarowała nam naczynia, niezbędne do przeprowadzenia warsztatów tworzenia lasu w szkle. Sklepowi Zabawkowemu URWIS, który ufundował nagrody dla uczestników imprezy. Sklepowi Rowerowemu CYKLO-KĘTY za podarowanie nam nagród dla uczestników Rodzinnego Rajdu Rowerowego, firmie Danone za ufundowanie smakołyków dla uczestników imprezy.

Partnerzy: Policja, Straż Miejska, OSP z Grupą Poszukiwawczo-Ratowniczą w Kętach i Koło Pszczelarzy.

Patroni medialni: Fakty Oświęcim, Kronika Beskidzka, MOSIR Oświęcim, MGOK Wilamowice, Beskidzka24, BB365 portal Czasu wolnego, Ekologia.pl, Mamnewsa.pl oraz InfoKęty.

Wszystkie zdjęcia z Domu Kultury w Kętach dostępne na Facebooku.

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
KalendariumArchiwa